بوتاکس صورت

بوتاکس صورت یکی از تکنیک های زیبایی است که امروزه با استقبال زیادی همراه شده است. در واقع با افزایش سن ممکن است که در اثر کاهش میزان انعطاف پذیری پوست و توقف تولید کلاژن در پوست ، چین و چروک ها و خطوط متعددی بر روی پوست افراد ظاهر شود.

تزریق بوتاکس می تواند بر قسمت های مختلفی از صورت مانند پیشانی ، خطوط اخم ، زیر چشم ، خط لبخند ، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و موارد دیگر نیز صورت گیرد.

بسیاری از افراد به دنبال راهی برای رهایی از این چین و چروک ها هستند که بوتاکس صورت می تواند راه حلی بسیار موثر باشد. این ماده می تواند با عملکرد منحصر به فرد خود چین و چروک ها و خطوط ناشی از افزایش سن را کاهش داده و ظاهری زیبا و طبیعی را برای افراد به ارمغان بیاورد.

بوتاکس صورت

در این مقاله قصد داریم تا در مورد نحوه ی عملکرد بوتاکس توضیح داده و اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

بوتاکس چیست؟

پیش از هر چیز لازم است که بدانید که بوتاکس دقیقا چه ماده ای است و چه عملکردی دارد. در حقیقت بوتاکس سم نوعی باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم بوده و و با نام سم بوتولینوم نیز شناخته می شود. این سم در محیط های آزمایشگاهی توسط این نوع باکتری تولید و سپس برای مصارف زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

بوتاکس صورت در واقع بر روی اعصاب موجود در صورت اثر گذاشته و با از کار انداختن آنها ، ماهیچه ها را از حالت انقباض در می آورد. این کار سبب می شود که عضلات و ماهیچه های صورت به حالت استراحت درآمده و در نتیجه چین و چروک ها و خطوط عمیق محو می شوند.

کاندیدای مناسب بوتاکس صورت

بوتاکس صورت از جمله تکنیک های زیبایی است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به تایید رسیده است. همچنین این سازمان سن انجام بوتاکس را بین 18 تا 65 سال معین کرده است. پیش از اینکه برای بوتاکس صورت اقدام کنید لازم است که موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 •     فرد نباید هیچ گونه حساسیتی نسبت به ماده ی بوتاکس داشته باشد.
 •     در ناحیه ی انتخابی برای تزریق بوتاکس ، نباید هیچ گونه عفونتی وجود داشته باشد.
 •     افرادی که مبتلا به بیماری هستند که بر روی اعصاب تاثیر می گذارد ، نباید این تکنیک زیبایی را انتخاب کنند.

افرادی که دارای شرایط زیر هستند ، نباید بوتاکس صورت را انجام دهند:

 •     افرادی که مشکلات تنفسی مانند آسم دارند.
 •     افرادی که در بلع مشکل دارند.
 •     افرادی که دارای مشکلاتی در انعقاد خون هستند و یا خونریزی مداوم دارند.
 •     افرادی مبتلا به بیماری هایی مانند ALS
 •     افرادی که جراحی صورت داشته اند.
 •     افرادی که در عضلات پیشانی ضعف دارند.
 •     افرادی که پلک های فرو رفته دارند.

نحوه ی عملکرد تزریق بوتاکس صورت

چین و چروک های موجود بر صورت به حالت عمود بر عضله ی منقبض شده و در زیر عضله تشکیل می شوند. به عنوان مثال عضله ی پیشانی یک عضله ی عمودی است و خطوطی که بر روی آن مشاهده می شود افقی هستند.

همچنین دو عضله ای که بین دو ابروی فرد قرار دارند به حالت افقی هستند و خط اخم نیز به صورت عمودی ظاهر می شود. پس از اینکه نوع بوتاکس برای صورت فرد مراجعه کننده انتخاب شد ، بوتاکس به میزانی که لازم است به قسمت های حاوی چین و چروک و خطوط مختلف تزریق می شود.

بهتر است که تزریق بوتاکس صورت در چند مرحله انجام شود یعنی تزریق بوتاکس در قسمت های مختلف پوست صورت تکرار شود. پس از اینکه تزریق بوتاکس به پایان رسید ، به مدت دو تا چهار روز به زمان احتیاج دارد تا بتواند به انتهای عصب وصل شده و فعالیت آن را متوقف کند.

منظور از اعصاب موجود در صورت ، اعصابی هستند که به طور معمول باعث تحریک عضلات و منقبض شدن آنها می شوند.

آیا بوتاکس صورت دردناک است؟

در بوتاکس صورت با هر تزریقی که انجام می شود ، پوست فرد می تواند دچار آسیب شود. اما به طور کلی باید بگوییم که سوزن هایی که برای تزریق بوتاکس صورت مورد استفاده قرار می گیرند ، بسیار نازک هستند و این امر درد ناشی از تزریق بوتاکس را به حداقل می رساند.

به طور معمول حدود 10 الی 20 دقیقه پیش از تزریق بوتاکس صورت ، از کرم های بی حس کننده ی موضعی استفاده می شود که استفاده از آنها می تواند سبب کاهش درد در حین تزریق بوتاکس شود. اما باید ذکر کرد که پس از از بین رفتن اثر کرم ، ممکن است که فرد کمی درد را احساس کند.

بوتاکس صورت

عوارض جانبی بوتاکس صورت

این تکنیک زیبایی مانند هر متد زیبایی دیگری ممکن است که عوارضی را به همراه داشته باشد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. از جمله عوارض جانبی احتمالی برای تزریق بوتاکس صورت می توان به درد در محل تزریق ، عفونت و التهاب ، تورم ، قرمزی ، خونریزی و کبودی اشاره کرد.

برخی از این علائم ممکن است که نشان دهنده ی یک واکنش آلرژیک باشد. علائمی مانند :

 • خارش
 • خس خس
 • آسم
 • جوش های قرمز
 • سرگیجه و ضعف

در صورت بروز علائمی مانند سرگیجه و یا مشکلات تنفسی و یا احساس ضعف ، سریعا پزشک خود را در جریان این عوارض قرار دهید.

از جمله عوارض نادر تزریق بوتاکس صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد : بی حسی ، افتادگی پلک ها ، اسپاسم عضلات و یا مهاجرت بوتاکس تزریق شده. به طور کلی ممکن است که بوتاکس تزریق شده شروع به حرکت کرده و بر روی بافت های مجاور تاثیر بگذارد. به طور مثال می توان گفت تزریق بوتاکس در پیشانی ممکن است که ابرو ها و یا پلک فوقانی را تحت تاثیر قرار دهد.

البته لازم به ذکر است که این تاثیر موقتی بوده و پس از مدت کوتاهی برطرف می شود.

پیشگیری از عوارض بوتاکس صورت

به منظور پیشگیری از بروز عوارض بوتاکس لازم است که فرد به نکات متعددی توجه کند. مهم ترین نکته ای فرد بادی در نظر داشته باشد این است که بوتاکس صورت باید توسط فردی با تجربه و مهارت کافی انجام شود.

همچنین لازم است که تزریق بوتاکس در محیطی کاملا بهداشتی و استریل انجام شود تا در نهایت فرد دچار عوارضی همچون عفونت نشود. پیش از تزریق بوتاکس مشکلات پزشکی خود را با پزشک متخصص در میان بگذارید و حتما پیش از تزریق بوتاکس ، تست حساسیت را انجام دهید.

پس از تزریق بوتاکس از مصرف داروهایی همچون آنتی بیوتیک ها ، شل کننده های عضلانی ، داروهای خواب آور و یا دارو های سرماخوردگی ، بدون تجویز پزشک ، پرهیز کنید.

هزینه بوتاکس صورت

هزینه های بوتاکس صورت می تواند بسیار متغیر باشد. این هزینه ها به عواملی همچون مساحت ناحیه ای که تزریق بوتاکس بر روی آن صورت می گیرد ، نوع داروی بوتاکس و همچنین دستمزد های مربوط به پزشک متخصص و هزینه های کلینیک مورد نظر باز می گردد.

در نهایت باید توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس صورت باید در کلینیک های معتبر و دارای مجوز های لازم صورت گیرد. همچنین لازم است که فرد بیش از تزریق بوتاکس در مورد خواسته ها و اهداف خود از تزریق بوتاکس با پزشک صحبت کند تا در نهایت پزشک تزریق بوتاکس را مطابق خواسته ی  بیمار انجام دهد.

Source: www.verywellhealth.com, www.allaboutvision.com

مقالات پوست، مو و زیبایی

آیا بوتاکس صورت دردناک است؟انواع بوتاکس صورتبهترین ژل برای بوتاکس صورتبوتاکسبوتاکس چیست؟بوتاکس صورتبوتاکس صورت به روش طبیعیبوتاکس صورت در خانهپیشگیری از عوارض بوتاکس صورتتزریق بوتاکستزریق بوتاکس صورتتزریق بوتاکس و جوانسازی پوستجوانسازی پوستعوارض جانبی بوتاکس صورتکاندیدای مناسب بوتاکس صورتهزینه بوتاکس صورتهمه چیز درباره ی تزریق بوتاکس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *