تفاوت بین بوتاکس و درما فیلر

تفاوت بین بوتاکس و درما فیلر

بوتاکس و درما فیلر ( پرکننده پوستی )، درمان های زیبایی هستند که از طریق تزریق، توسط متخصص زیبایی در کلینیک زیبایی انجام می شود. این روش های زیبایی غیرتهاجمی هستند ( به این معنی که شامل جراحی نمی شوند ). با این حال، این تنها شباهت بین این دو روش زیبایی است.

تفاوت بین بوتاکس و درما فیلر

طبق نظر انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS)، تزریق بوتاکس و درما فیلر، محبوب ترین درمان های زیبایی بین مردم و افراد سرشناس آمریکا به حساب می آید.

بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم است که ماهیچه ها را فریز می کند، در پی این عمل، بوتاکس می تواند به کاهش خطوط و چین و چروک های صورت کمک کند.

درما فیلرها، حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که می توان با تزریق آن به زیر پوست، خطوط رایجی که به خاطر کهولت سن در صورت دیده می شود همچون خطوط اطراف لب و دهان را پر کرد. همچنین از فیلر می توان برای حجم دادن به لب ها، فرم دهی چانه و فک و همچین رفع گودی و سیاهی زیر چشم بهره برد.

افراد باید از هزینه ها و عوارض درمان ها آگاه باشند، تا انتظارات واقع بینانه از روش زیبایی که می خواهند انتخاب کنند، داشته باشند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس، ممکن است به اصلاح چین و چروک دینامیکی، مانند خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم ها و خطوط افقی روی پیشانی کمک کند.

تفاوت بین بوتاکس و درما فیلر

بوتاکس یک فرم خالص از سم بوتولینوم است که از باکتری به دست می آید. اگرچه این سم در مقادیر بیشتر کشنده است، اما در چند دهه اخیر از مقدار کمی بوتاکس برای اصلاح ظاهر چین و چروک استفاده می شود.

بوتاکس، با مسدود کردن سیگنال های عصبی در عضلاتی که تحت تزریق قرار گرفته اند، عمل می کند. هنگامی که این سیگنال های عصبی قطع می شود، عضله ی مورد نظر موقتا فلج و یا منجمد می شود. توقف حرکت این عضلات انتخاب شده در صورت، ممکن است سبب کمتر شدن چین و چروک عمیق و یا حتی منجر به از بین رفتن کامل آن ها شود.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

بوتاکس فقط بر روی چین و چروک هایی که به وسیله حرکت عضلانی ایجاد می شود، تاثیر می گذارد. این چین و چروک ها به عنوان خطوط دینامیک شناخته شده و اغلب به عنوان “خطوط بیان” نامیده می شوند.

 رایج ترین چروک های دینامیک که بوتاکس قادر به درمان آن است، خطوط بین دو ابرو که به شکل “11” هستند، خطوط افقی در پیشانی و خطوط پنجه کلاغی در قسمت بیرونی دو چشم می باشد. این خطوط در پی لبخند زدن، اخم کردن و دیگر حالت های چهره ایجاد می شود.

بوتاکس بر روی خطوط و چین و چروک های ناشی از از دست دادن چربی صورت کار نمی کند. این چین و چروک ها تحت عنوان چروک استاتیک شناخته می شوند. چین و چروک استاتیک شامل خطوط اطراف دهان، گردن و مناطق دیگر است.

بوتاکس یک درمان دائمی نیست. درمان های مکرر برای کاهش اثرات چین و چروک ضروری است، این در حالی است که آثار تزریق بوتاکس در افراد به مدت 3 تا 4 ماه طول می کشد.

عوارض و ملاحظات جانبی بوتاکس

همانطور که مدت زمان ماندگاری بوتاکس موقتی است، عوارض جانبی بوتاکس نیز به طور موقت و تنها تا چند روز پس از تزریق دیده خواهد شد.

عوارض جانبی احتمالی بوتاکس عبارتند از:

 • ضعف یا فلج ماهیچه های اطراف محل تزریق
 • کهیر، تحریک پوستی و خارش
 • درد، خونریزی، کبودی، تورم و قرمزی در محل تزریق
 • سر درد
 • خشک شدن دهان
 • نشانه های آنفولانزا
 • حالت تهوع
 • تاری دید

این درمان ممکن است به دلیل آنتی بادی هایی که با سموم مبارزه می کنند، عمل نکند. با این وجود، این اتفاق در کمتر از 1 درصد از افرادی که تزریق بوتاکس را تکرار کرده اند، دیده شده است.

بنا به گفته متخصص زیبایی، افراد پس از تزریق بوتاکس، باید از مالش دادن یا ماساژ ناحیه تزریق شده اجتناب کنند، زیرا این کار ممکن است منجر به پخش شدن سم به مناطق اطراف شود و سبب بروز مشکلات دیگری شود.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس، بسته به منطقه زندگی و میزان موادی که برای چین و چروک صورت شما استفاده می شود، متفاوت است. جهت اطلاع از هزینه ها با شماره تلفن کلینیک 02122865826 تماس حاصل فرمایید.

درما فیلر چیست؟

یکی از بهترین ویژگی های فیلر، حجم دادن به لب های نازک است.

فیلرها، که به عنوان پرکننده های بافت نرم شناخته می شوند، مواد تشکیل دهنده این پرکننده ها برای تزریق به سطح زیر پوست جهت اضافه کردن حجم، طراحی شده اند.

مواد مورد استفاده در درما فیلر ها عبارتند از:

 • Calcium hydroxylapatite (  هیدروکسی آپاتیت کلسیم )، که یک ماده معدنی است که در استخوان ها یافت می شود.
 • Hyaluronic acid ( اسید هیالورونیک )، که در برخی از مایعات و بافت های موجود در بدن یافت می شود.
 • Polyalkylimide که یک ژل شفاف است که با بدن سازگاری دارد.
 • Polylactic acid که پوست را برای تولید کلاژن بیشتر، تحریک می کند.
 • Polymethyl-methacrylate microspheres (PMMA)، که یک حجم دهنده نیمه دائمی است.

هریک از آن ها برای درمان علائم مختلفی از پیری یا دیگر روش های زیبایی طراحی شده اند.

زمان لازم جهت تزریق آن ها و مدت زمان ماندگاری هریک متفاوت است. برخی از فیلرها 6 ماه و برخی دیگر تا 2 سال یا بیشتر دوام می آورند.

افراد باید نیازهای فردی و انتظارات خود را با پزشک زیبایی خود در میان بگذارند. متخصص زیبایی شما با توجه به نیازهای شما، بهترین روش درمان را انتخاب خواهند کرد.

درما فیلر چگونه عمل می کند؟

انواع مختلفی از پرکننده های پوستی برای درمان علائم مختلف پیری طراحی شده اند، بسته به فیلر انتخاب شده، ممکن است این روش زیبایی مزایای زیر را به همراه داشته باشند:

 • حجم دادن به لب ها
 • حجم دادن یا پر کردن مناطق عمیق روی صورت
 • درمان گودی و تیرگی زیر چشم
 • پر کردن یا نرم کردن چین و چروک های استاتیک به ویژه در نیمه پایینی صورت

چروک های استاتیک شامل خطوط اطراف دهان ( خط خنده و بغض ) که تا گونه ها امتداد دارند می شود. این چین و چروک نتیجه از دست رفتن کلاژن و کشش پوست است.

خطرات و عوارض احتمالی فیلر

پرکننده های پوستی یک روش زیبایی کاملا ایمن هستند. اما اگر این تزریق توسط یک فرد کم سابقه انجام شود و یا از مواد غیر استاندارد استفاده شود ممکن است برخی اثرات جانبی رخ دهد که شایع ترین آن ها عبارتند از:

 • بثورات پوستی، خارش و یا جوش
 • قرمزی، کبودی، خونریزی و تورم در محل تزریق
 • آسیب پوستی که منجر به زخم و عفونت می شود
  ظاهر نامطلوب، نامتقارن شدن چهره و ایجاد توده بر روی پوست
 • مشکلات بینایی
 • مرگ سلول های پوست به علت از دستت دادن جریان خون به منطقه

هزینه تزریق فیلر

هزینه تزریق ژل یا فیلر متفاوت است و به مهارت متخصص زیبایی، منطقه مورد درمان و نوع فیلر انتخاب شده بستگی دارد. جهت اطلاع از هزینه ها با شماره تلفن کلینیک 02122865826 تماس حاصل فرمایید.

تفاوت های کلیدی

به طور خلاصه، تفاوت بین بوتاکس و فیلر عبارتند از:

 • بوتاکس: تزریق بوتاکس برای کاهش چین و چروک ناشی از حالات چهره، مناسب است. این چین و چروک  معمولا در قسمت فوقانی صورت مانند پیشانی و اطراف چشم ها دیده می شود.
 • درما فیلر: در فیلرها از اسید هیالورونیک و مواد مشابه برای پر کردن و حجم دادن به مناطقی که حجم و یکنواختی خود را از دست داده اند استفاده می شود که شامل چین و چروک در اطراف دهان، گودی زیر چشم و همچنین تزریق ژل لب می شود.
 • ماندگاری نتایج بوتاکس 3 تا 4 ماه است، ماندگاری فیلر بسته به نوع پرکننده پوستی ممکن است 6 ماه تا 2 سال یا بیشتر، متفاوت باشد.

از آنجا که بوتاکس و فیلرها دو مواد مختلف هستند که برای کاربردهای مختلف طراحی شده اند، گاهی اوقات می توان از آن ها در یک روش ترکیبی استفاده کرد. برای مثال ممکن است یک فرد در یک جلسه از بوتاکس برای اصلاح خطوط بین دو ابرو و از فیلر برای اصلاح خط خنده در اطراف دهان استفاده کند.

 

source: medicalnewstoday

 


شما عزیزان می توانید جهت اطلاع از هزینه های درمان، دریافت مشاوره رایگان و تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 02122865826 تماس بگیرید.

آدرس کلینیک زیبایی مهرآور: تهران، خیابان شریعتی شمالی، خیابان خواجه عبدالله، جنب داروخانه وثوقی


 

برخی از خدمات کلینیک زیبایی دکتر نبی پور، کلینیک زیبایی در تهران:

تزریق بوتاکس

تزریق ژل لب

درمان گودی زیر چشم با فیلر

لیفت صورت با نخ

درمان خط خنده

 

مقالات پوست، مو و زیبایی

تفاوت بوتاکس با ژلتفاوت بین بوتاکس و درما فیلرژل بهتر است یا بوتاکسعوارض بوتاکسعوارض تزریق ژلفیلر بهتر است یا بوتاکسقیمت تزریق ژل بوتاکسمضرات بوتاکسهزینه بوتاکس صورتهزینه بوتاکس گونه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *