تفاوت بین بوتاکس و فیلر چیست؟

بوتاکس و فیلرهای پوستی درمان های زیبایی است که از طریق تزریقات معمولاً در مطب پزشک انجام می شود . این روش ها حداقل تهاجمی هستند ، به این معنی که در این روش ها جراحی اتفاق نمی افتد. اما در اینجاست که شباهتهای آنها پایان می یابد.

طبق گفته های انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS) ، درمان های بوتاکس و فیلر رایج است و بیش از 9 میلیون عمل در سال 2015 انجام شده است.

بوتاکس حاوی باکتریهای خالص شده است و عضلات را منجمد می کند. با انجام این کار ، بوتاکس می تواند به حداقل رساندن ظاهر خطوط و چین و چروک های ناشی از بیان صورت کمک کند.

تفاوت بین بوتاکس و فیلر چیست؟

فیلرها حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که مناطقی که به دلیل پیری نازک شده اند ، پر می کنند. این نازک شدن در گونه ها ، لب ها و اطراف دهان شایع است.

مردم باید از هزینه ها و خطرات درمان آگاه باشند و از آنچه می توانند انجام دهند انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک فرم خالص از سم بوتولینوم است که از باکتری ها به دست می آید.

بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های عصبی در عضلات محل تزریق ، کار می کند. هنگامی که آن سیگنال های عصبی قطع شود ، عضله مبتلا به طور موقت فلج یا یخ زده می شود. بدون حرکت این عضلات منتخب در صورت ، ممکن است چین و چروک خاصی نرم شود ، کاهش یابد یا حتی برداشته شود.

بوتاکس و سایر روشهای درمانی که با سم بوتولینوم انجام می شوند ، گاهی اوقات به عنوان سیستم های عصبی یا نوروتوکسین ها نامیده می شوند.

درمان های ساخته شده با سم بوتولینوم تحت نام های تجاری Botox Cosmetic ، Dysport و Xeomin فروخته می شوند.

چه چیزی می تواند بوتاکس را اصلاح کند؟

بوتاکس فقط روی چین و چروک هایی که ناشی از حرکت عضلات هستند کار می کند. اینها به عنوان چین و چروک پویا شناخته می شوند و اغلب “خطوط بیان” نامیده می شوند.

رایج ترین چین و چروک های پویا که بوتاکس می تواند درمان کند ، خطوط روی صورت فوقانی است ، مانند خطوط “11” بین پیشانی ، خطوط افقی روی پیشانی ، و خطوط دور چشم. این خطوط در اثر لبخند زدن ، اخم کردن  و سایر حالت های صورت ایجاد می شوند.

بوتاکس روی خطوط و چین و چروکهای ظریف ناشی از بین رفتن افتادگی در صورت کار نخواهد کرد. اینها به عنوان چین و چروک استاتیک شناخته می شوند. چین و چروک های استاتیک شامل خطوطی در گونه ها ، گردن و نواحی جوز می باشد.

بوتاکس یک درمان دائمی نیست. برای ادامه اثرات کاهش دهنده چین و چروک درمان های مکرر ضروری است. بیشتر افراد دریافتند که اثر آرامش بخش ماهیچه ای بوتاکس 3 تا 4 ماه طول می کشد.

عوارض و ملاحظات جانبی بوتاکس

ASPS بوتاکس را بی خطر می داند و 6.7 میلیون عمل در سال 2015 انجام شده است. از آنجا که بوتاکس با گذشت زمان از بین می رود ، بیشتر عوارض جانبی موقت هستند.

عوارض جانبی احتمالی بوتاکس شامل موارد زیر است:

 • افتادگی پلک یا ابرو در صورت تزریق نزدیک چشم
 • ضعف یا فلج عضلات اطراف
 • کهیر ، بثورات یا خارش
 • درد ، خونریزی ، کبودی ، تورم ، بی حسی یا قرمزی
 • سردرد
 • خشکی دهان
 • علائم آنفلوانزا
 • حالت تهوع
 • بلع ، صحبت کردن یا نفس کشیدن مشکل
 • مشکلات کیسه صفرا
 • تاری دید یا مشکلات بینایی

 

همچنین ممکن است این درمان به دلیل آنتی بادی هایی که با سم مبارزه می کنند از کار بیفتد. این در کمتر از 1 درصد از افرادی که درمان بوتاکس را تکرار کرده اند اتفاق می افتد.

ASPS به افراد توصیه می کند بعد از درمان بوتاکس ، محل تزریق را مالش یا ماساژ ندهند. این می تواند سموم را به پوست اطراف منتقل کند و باعث ریزش عضلات و مشکلات دیگر شود.

براساس آمار سال 2016 از ASPS ، متوسط ​​هزینه تزریق بوتاکس 385 دلار است.

تفاوت بین بوتاکس و فیلر چیست؟

فیلر چیست؟

فیلرها ، که بعضا پرکننده های بافت نرم نیز نامیده می شوند ، موادی هستند که برای تزریق در زیر سطح پوست برای افزودن حجم و پرکننده طراحی شده اند.

مواد مورد استفاده در پرکننده های پوستی شامل موارد زیر است:

هیدروکسیلاپاتیت کلسیم ، یک ترکیب مانند مواد معدنی است که در استخوان ها یافت می شود.

اسید هیالورونیک ، که در بعضی از مایعات و بافتهای بدن وجود دارد که باعث اضافه شدن پوستی به پوست می شود.

Polyalkylimide ، ژل شفاف و سازگار با بدن است.

پولیلاکتیک اسید ، که باعث تحریک پوست در ایجاد کلاژن بیشتر می شود.

میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات (PMMA) ، یک پرکننده نیمه دائمی است.

هر یک از این موارد برای درمان علائم مختلف پیری یا سایر موارد آرایشی طراحی شده است.

مدت زمان ماندگاری آنها نیز متفاوت است. مدت زمان ماندگاری برخی از پرکننده ها 6 ماه طول می کشد ، در حالی که برخی دیگر تا 2 سال یا بیشتر طول می کشند.

افراد باید نیازها و انتظارات فردی خود را با پزشک خود در میان بگذارند تا مشخص شود که کدام پرکننده بهترین انتخاب برای آنهاست.

چه چیزی می تواند فیلر ها را اصلاح کند؟

انواع مختلف فیلرها برای درمان علائم مختلف پیری طراحی شده اند. بسته به نوع پرکننده انتخاب شده ، آنها ممکن است:

لب ها را حجم دهند.

مناطق کم عمق بر روی صورت را تقویت یا پر کند.

سایه یا چین و چروک زیر چشم را که ناشی از پلک پایین است ، کاهش یا حذف کند.

ظاهر زخم های پوسته شده را پر کرده یا نرم کند.

چین و چروک های ساکن را مخصوصاً در قسمت پایین صورت پر کرده یا نرم کند.

چین و چروک استاتیک شامل مواردی است که در اطراف دهان و در کنار گونه ها وجود دارد. این چین و چروک ها معمولاً نتیجه از بین رفتن کلاژن و خاصیت ارتجاعی در پوست است.

خطرات و ملاحظات فیلرها

فیلرها بی خطر به نظر می رسند اما عوارض جانبی نیز ایجاد می کنند. شایع ترین مشکلات عبارتند از:

بثورات پوستی ، خارش یا فوران های جوش مانند

قرمزی ، کبودی ، خونریزی یا تورم

ظاهر نامطلوب ، مانند عدم تقارن ، برآمدگی و یا برداشت بیش از حد چین و چروک

آسیب پوستی که باعث ایجاد زخم ، عفونت یا زخم می شود.

توانایی احساس ماده پرکننده در زیر پوست

مرگ سلولهای پوستی به دلیل از دست دادن جریان خون به منطقه

هزینه درمان های فیلر متفاوت است و بستگی به ارائه دهنده انجام آن ، منطقه مورد نظر و نوع پرکننده انتخاب شده دارد. آمار ASPS 2016 هزینه زیر برای هر سرنگ را ذکر می کند:

هیدروکسیلاپاتیت کلسیم ، مانندRadiesse: 687 دلار

هیالورونیک اسید ، مانند Juvederm ، Restylane یا Belotero :644 دلار

پلی اتیلن اسید ، مانند Sculptra :773 دلار

میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات ، مانند Bellafill :859 دلار

بسته به میزان استفاده از پرکننده ، ممکن است این هزینه ها کم و بیش باشد. استفاده کمتر از یک سرنگ کامل پرکننده ممکن است ارزان تر از استفاده از سرنگ کامل یا بیشتر از یک باشد.

ارائه دهنده ممکن است هزینه های اضافی را نیز برای خدمات حرفه ای ، بازدید از دفتر یا سایر هزینه های خود بپردازد.

تفاوت بین بوتاکس و فیلر چیست؟

تفاوت های کلیدی

به طور خلاصه ، تفاوت بین بوتاکس و فیلرها عبارتند از:

بوتاکس: این ماهیچه ها را متوقف می کند تا چین و چروک های ایجاد شده در صورت را پاک کند. اینها معمولاً در قسمت فوقانی صورت مانند پیشانی و اطراف چشم دیده می شوند.

فیلر های پوستی: اینها از “هیالورونیک اسید” و مواد مشابه برای “پر کردن” یا مناطقی که از بین رفتن حجم و صافی استفاده می کنند ، استفاده می کنند. این شامل چین و چروک های اطراف دهان ، لب های نازک و گونه هایی است که پر بودن آن را از دست داده است. همچنین ممکن است از آنها در چین و چروکهای پیشانی ، زخم ها و سایر نواحی که برای داشتن ظاهری نرم تر نیاز به حجم اضافی دارند استفاده شود.

نتایج بوتاکس 3 تا 4 ماه طول می کشد. بسته به نوع فیلر ، نتایج فیلر متفاوت است.

از آنجا که بوتاکس و فیلرها مواد مختلفی هستند که برای مصارف مختلف طراحی شده اند ، در بعضی مواقع می توانند در یک درمان ترکیب شوند. به عنوان مثال ، فردی ممکن است از Botox برای اصلاح خطوط بین چشم و یک پرکننده برای اصلاح خطوط لبخند در اطراف دهان استفاده کند.

در آخر

هر ساله میلیون ها درمان بوتاکس و فیلر انجام می شود و از لحاظ ایمنی سابقه خوبی دارند.

یک مطالعه در JAMA Dermatology نشان داد که درمان های بوتاکس و فیلر هنگام انجام توسط پزشکان پوست با تجربه در هیئت مدیره انجام می شود که بسیار ایمن هستند. عوارض جانبی در کمتر از 1 درصد گیرندگان رخ داده است و بیشتر این موارد جزئی هستند.

اگرچه بوتاکس و فیلرها حداقل تهاجمی هستند ، اما هنوز هم برخی از خطرات را دارند. قبل از انجام این درمان ها ، فرد باید از تمام خطرات و مزایای احتمالی آن آگاه باشد.

بوتاکس و فیلر ها برای زنانی که باردار هستند یا شیرده هستند توصیه نمی شود. افرادی که شرایط سلامتی خاصی دارند و یا داروهای خاصی مصرف می کنند باید در مورد اینکه آیا بوتاکس یافیلر ها برای آنها بی خطر است بحث کنند.

مردم همچنین باید در مورد آنچه بوتاکس و فیلرها برای ظاهر خود می توانند واقع بینانه انجام دهند بحث کنند. اگرچه آنها می توانند ظاهر جوانی تری را بهبود بخشند ، اما نتایج به طور معمول به اندازه انجام عمل جراحی مانند صورت واضح نیستند.

استفاده از یک ارائه دهنده پزشکی واجد شرایط به اطمینان از انجام این عمل با اطمینان و به درستی کمک می کند. مردم قبل از تصمیم گیری باید در مورد تجربه و آموزش ارائه دهنده در فیلر های پوستی و بوتاکس بحث کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *