مراقبت بعد از بوتاکس

اگر چه در حال حاضر دغدغه اکثر افراد انجام مراحل مختلف و عمل های زیبا سازی است، اما باید در نظر داشته باشید که در خصوص عمل های زیبایی از جمله تزریق بوتاکس نیز یک سری باید ها و نباید ها وجود دارد که رعایت آن ها بعد از انجام یک عمل زیبایی مانند تزریق بوتاکس اهمیت دارد.

امروزه یکی از مهم ترین و رایج ترین درمان های زیبایی که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و طرفداران زیادی نیز دارد، انجام بوتاکس است. اما نکته مهمی که مطرح می شود کارهایی است که باید بعد از آن انجام دهید، همچنین نباید هایی که باید در نظر داشته باشید.  همه این ها برای جلوگیری از عوارض بعدی اهمیت دارند.

مراقبت بعد از بوتاکس

با وجودی که برای انجام بوتاکس مزایای زیادی در نظر گرفته شده است و افراد از انجام آن معمولا رضایت لازم را دارند، اما رعایت برخی موارد برای پیشگیری از عوارض ناخواسته بسیار اهمیت دارد. در این مقاله به بررسی این موارد می پردازیم.

کار کردن

از جمله مهم ترین مواردی که از نباید های بعد از انجام بوتاکس محسوب می شود، کار کردن است. انجام هر گونه کار و فعالیتی برای افرادی که تحت این عمل زیبایی قرار گرفته اند ممنوع می باشد و معمولا متخصصان زیبایی مراجعه کنندگان را از هر گونه فعالیتی منع می کنند.

متخصص زیبایی که تزریق را انجام داده است معمولا به افراد توصیه می کند تا مدت بیست و چهار ساعت بعد از تزریق از انجام هر گونه فعالیتی بپرهیزند و به استراحت بپردازند. اهمیت این کار از این بابت است که باعث می شود مواد تزریق شده به خوبی وارد محل مورد نظر شده و تاثیر مطلوبی را داشته باشند.

مدت زمانی که برای استراحت و عدم فعالیت افراد توصیه می شود، ممکن است در مواردی بسته به نوع مراجعه کننده و شرایطی که دارد بیش تر نیز شود. مهم ترین دلیل درخواست عدم فعالیت برای جلوگیری از کبودی است.

ماساژ دادن یا دست زدن به ناحیه ی تزریق

معمولا بعد از تزریق بوتاکس اکثر افراد در محل تزریق احساس درد و ناراحتی می کنند. در نتیجه شاید برخی از افراد بخواهند برای تسکین درد، ناحیه تزریق را ماساژ دهند تا احساس ناراحتی شان را از بین ببرند. اما باید توجه کنید که به هیچ وجه نباید این کار را انجام دهید.

در واقع بعد از تزریق این احساس ناخوشایند و ناراحت کننده امری طبیعی است. اما باید به پوست اجازه دهید روند عادی بهبودی را طی کند. هر گونه تلاش و ماساژ برای بهبود درد محل تزریق پوست می تواند منجر به بروز عوارض ناخواسته ای شود.

علاوه بر این لمس کردن محل تزریق می تواند باعث شود که نتیجه دلخواه تان را از انجام بوتاکس دریافت نکنید. لمس عضلاتی که به آن ها تزریق شده است می تواند بر عمل تزریق تاثیر بگذارد و به این ترتیب ممکن است ماده بوتاکس به دیگر بخش ها منتقل شوند که مد نظر نبوده اند.

در این مورد نیز توصیه می شود برای مدت زمان حداقل بیست و چهار ساعت از لمس کردن و ماساژ ناحیه تزریق خودداری نمایید که البته این زمان با توجه به شرایط هر نفر متفاوت است، چرا که این کار به نفع خودتان است و با این کار از تاثیر بوتاکس بر قسمت های غیر هدف و اشتباهی جلوگیری می کنید.

از مصرف انواع تسکین دهنده های درد و الکل خودداری نمایید

مصرف داروهای تسکین دهنده درد و الکل هر دو می توانند اثرات و عوارض مشابهی را به دنبال داشته باشند. بنابراین در مورد مصرف این موارد توصیه می شود که اکیدا از مصرف شان اجتناب کنید. این موارد باعث رقیق شدن خون می شوند.

این حالت باعث بروز کبودی بعد از انجام بوتاکس می شود.. درست است که شاید در حالت عادی نیز کمی کبودی ایجاد شود، اما مصرف این موارد می تواند به بدتر شدن عوارض ناشی از تزریق کمک کنند. از این رو توصیه می شود حداقل چند روز قبل و بعد از انجام بوتاکس از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری نمایید.

بعد از انجام بوتاکس دراز نکشید و سر خود را به سمت پایین خم نکنید

در مرحله اول باید دقت کنید که حتما تا چهار ساعت بعد از تزریق باید از نشستن پرهیز کنید. خصوصا تاکید می شود که به مدت چهار ساعت بعد از تزریق بوتاکس به هیچ عنوان سر را به سمت پایین خم نکنید تا نتیجه نامطلوبی نگیرید. اهمیت این کار برای دریافت نتیجه بهتر و عملکرد بیش تر تزریق حائز اهمیت است.

بعد از آن نیز برای مدتی به کمر بخوابید و از قرار دادن صورت تان روی بالشت شدیدا خودداری کنید. شاید انجام این کار برای برخی سخت باشد، اما برای کسب نتیجه ای بهتر از انجام بوتاکس رعایت این مورد بسیار ضرورت دارد.

مراقبت بعد از بوتاکس

چه موارد دیگری را باید بعد از انجام بوتاکس به عنوان راهکار های مراقبتی انجام داد؟

  • عدم مصرف رقیق کننده های خونی؛ بعد از انجام تزریق توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از رقیق کننده های خونی استفاده نکنید. بهتر است در این باره و زمان مناسب برای استفاده مجدد از دارو های تان با پزشک تان مشورت کنید.
  • پرهیز از فعالیت های شدید بدنی؛ دقت داشته باشید که علاوه بر کار کردن باید از هر گونه فعالیت شدید بدنی از جمله ورزش های سنگین خودداری کنید. این فعالیت های شدید عوارض ناخواسته ای را به دنبال خواهد داشت.
  • لمس کردن؛ دقت کنید که بعد از انجام بوتاکس علاوه بر اجتناب از ماساژ دادن، از هرگونه لمس ناحیه تزریق حداقل تا شش ساعت بعد از تزریق بوتاکس خودداری نمایید. این لمس نکردن شامل عدم شست و شوی این ناحیه نیز می باشد.
  • قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد؛ مورد دیگری که در خصوص مراقبت های بعد از بوتاکس مطرح می شود اهمیت پرهیز از تابش نور خورشید و گرمای زیاد است. معمولا به مراجعه کنندگان توصیه می شود که تا زمانی که قرمزی و تورم از بین نرود، از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید خودداری کنید.

این موارد علاوه بر تابش نور خورشید، شامل حمام آفتاب گرفتن و سولاریوم ها نیز می شود.

چه کارهایی را باید بعد از بوتاکس انجام داد؟

علاوه بر دستورالعمل هایی که در خصوص نباید های بعد از بوتاکس وجود دارد، یک سری باید ها نیز به عنوان نکات مراقبتی بعد از تزریق حائز اهمیت هستند. این موارد شامل:

  • اخم کردن؛ توصیه می شود بعد از تزریق حداقل به صورت مداوم تا یک ساعت اخم کنید. این کار به افزایش جذب ماده توسط عضلات کمک می کند و باعث افزایش عملکرد تزریق می شود.
  • در چهار ساعت اول بعد از بوتاکس حتما به صورت ایستاده باشید و سر خود را به سمت بالا نگه دارید
  • در مراحل اولیه انجام بوتاکس خصوصا شب اول به کمر بخوابید و سر خود را به سمت بالا قرار دهید.

تمامی این دستورالعمل ها بر اساس بررسی و تجربه های متخصصین زیبایی به دست آمده است. در نتیجه اگر قصد انجام بوتاکس را دارید حتما در خصوص شرایط خود و تمامی موارد مرتبط با این عمل زیبایی با پزشک خود مشورت کنید و راهکار های او را به کار ببرید.

در نظر داشته باشید که رعایت همه این موارد و انجام تمام باید ها و نباید ها برای حفظ سلامتی خودتان ضرورت دارد و رعایت آن ها می تواند باعث جلوگیری از هر گونه عارضه ناخواسته ناشی از تزریق بوتاکس شود.

Source: www.wesaveskin.com, www.glendental.co.uk, www.laser-clinique.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.