مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد فرایندی در جهت رفع موهای زائد در نقاط مختلف بدن بوده که روز به روز در حال گسترش است و افراد زیادی روزانه تصمیم به استفاده از این روش به منظور راهی برای رفع موهای زائد خود می گیرند.

لیزر موهای زائد در واقع روشی دائمی است که به تدریج جایگزین روش های موقتی و دردناک کنونی شده است. این روش افراد را از مراجعه دائمی به آرایشگاه ها و استفاده از ابزار و وسایل متعدد برای رهایی از موهای زائد خلاص می کند.

اما این روش نیز مانند بسیاری از روش های دیگر یک سری نکات و دستورالعمل هایی دارد که به عنوان مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد در نظر گرفته می شوند. تمامی این توصیه ها به منظور دریافت نتیجه ای بهتر و رفع عوارض جانبی ناخواسته ارائه می شود.

در این مقاله سعی بر آن شده تا لیستی از باید ها و نباید هایی که قبل و بعد از لیزر موهای زائد در نظر بگیرید، ارائه شده است. در ابتدا مواردی که بعد از دریافت لیزر برای رفع موهای زائد خود باید به کار ببرید را به تفصیل ارائه می کنیم.

مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد

عدم قرارگیری در معرض آفتاب قبل و بعد از انجام لیزر

یکی از مواردی که در لیست مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد وجود دارد، عدم قرار گرفتن در معرض آفتاب است. معمولاً توصیه می شود خصوصاً در دوره بعد از انجام لیزر، به مدت هفت روز از آفتاب دوری کرده و در معرض آفتاب قرار نگیرید، و در صورت لزوم از ضد آفتاب استفاده نمایید.

این موضوع خصوصاً در ارتباط با سولاریوم و حمام آفتاب گرفتن نیز مطرح می شود و در این باره تاکید می شود به مدت یک تا دو هفته قبل و بعد از انجام لیزر از آفتاب گرفتن و برنزه کردن پوست پرهیز نمایید. این موضوع خصوصاً در ارتباط با دوره مراقبتی قبل از لیزر مطرح می شود.

اهمیت ممانعت از تعریق کردن بدن بعد از انجام لیزر موهای زائد

معمولاً زمانی که افراد برای انجام لیزر مراجعه می کنند بعد از انجام فرایند لیزر به آن ها توصیه می شود تا جای ممکن و حداقل به مدت زمان ۲۴ ساعت از عرق کردن جلوگیری نمایند. این موضوع خصوصاً در زمانی به افراد توصیه می شود که لیزر را برای نقاط حساسی از بدن خود به کار برده اند.

از این رو ممانعت از عرق کردن نیز از موارد توصیه شده در لیست نکته های مربوط به مراقبت های بعد از انجام لیزر موهای زائد بدن قرار می گیرد، چرا که شاید بیش تر افراد زمان های زیادی را در باشگاه های ورزشی سپری کرده یا مشغول فعالیت های ورزشی و پر تحرک باشند.

عدم استفاده از سایر روش ها به صورت هم زمان با لیزر

یکی از موارد اساسی که همزمان با انجام لیزر موهای زائد به افراد توصیه می شود، عدم استفاده از سایر روش ها به صورت هم زمان با لیزر است. لیزر معمولاً مراحل متعددی را شامل می شود و رفع موهای زائد به یک مرحله ختم نمی شود.

در نتیجه به عنوان نکات مراقبتی بعد از لیزر و شاید حتی به عنوان نکته مراقبتی قبل از انجام مراحل بعدی لیزر، به افراد تاکید می شود در صورتی که هر گونه موی زائدی را مشاهده کردید، به هیچ عنوان از راه های دیگر مانند وکس، ژیلت و اپیلاسیون استفاده نکنید چرا که این روش ها کارایی لیزر را از بین می برد.

کاهش اثرات جانبی پس از لیزر

بعد از انجام لیزر هر فرد با توجه به شرایط به خصوصی که دارد ممکن است واکنش های پوستی متفاوتی را بروز دهد. برای رفع این موارد می توان از داروهای بدون نسخه برای کاهش درد استفاده کرد. همچنین به کار بردن ژل آلوئه ورا نیز می تواند علائم را کاهش دهد.

اما با این وجود بعد از انجام لیزر حداقل به مدت دو هفته نباید از هیچ گونه درمان شیمیایی پوستی استفاده شود. کرم ها و پماد های پوستی که به هر منظوری ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند، باید مصرف آن ها را به مدت حداقل دو هفته بعد از انجام لیزر موهای زائد متوقف کرده و از استعمال آن ها روی پوست خودداری نمایید.

چه مواردی را باید قبل از لیزر موهای زائد رعایت کنیم؟

قبل از انجام لیزر موهای زائد نیز می بایست در برخی نکات رعایت شود که این موارد هم در راستای حفظ سلامت فرد و کاهش ریسک لیزر و بروز عوارض جانبی موثر بوده و هم این که به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب بعد از دریافت لیزر است. برخی از نکات شامل موارد زیر می شود:

 • همان طور که پیش از نیز اشاره شد مهم ترین مورد عدم قرارگیری در معرض اشعه UV حداقل به مدت یک هفته قبل از لیزر است.
 • نداشتن هر گونه آفتاب سوختگی روی پوست قبل از لیزر و همچنین پرهیز از برنزه کردن پوست.
 • استفاده از کرم بی حس کننده قبل از انجام لیزر موهای زائد.
 • ۲۴ ساعت قبل از لیزر نواحی که قرار است لیزر شود را تمیز شود.
 • عدم استفاده از لایه برداری های شیمیایی پوستی حداقل یک هفته قبل از لیزر.
 • به هیچ عنوان به مدت یک هفته قبل از انجام لیزر موهای زائد از ترکیباتی مانند هیدروکینون ها، رتینول ها، آلفا هیدروکسی و بتا هیدروکسی ها استفاده نکنید.
 • در صورتی که هر گونه زخم و لکه یا خال غیر عادی در ناحیه ای که قصد انجام لیزر دارید را قبل از انجام لیزر آن را به پزشک اطلاع دهید تا در صورت لزوم برداشته و رفع شود. همچنین در برخی از مواقع ممکن است که قابل رفع نباشد که در این حالت لیزر انجام نمی شود.
 • معمولاً به مراجعه کنندگان لیزر موهای زائد توصیه می شود که به مدت حداقل سه هفته قبل از انجام لیزر برای رهایی از موهای زائد خود، از به کار گیری هر گونه روش دیگری برای رفع موهای زائد مانند روش های شیمیایی، اپیلاسیون یا ژیلت پرهیز نمایند.
 • معمولاً به افرادی که ویروس های زخم های سرد مانند تبخال را در بدن خود دارند توصیه می شود قبل از شروع لیزر داروهای ضد ویروسی مانند والترکس را مصرف کنند.
 • قبل از انجام لیزر افراد حداقل به مدت دو ساعت نباید هیچ گونه فعالیت شدید بدنی را داشته باشند که موجب افزایش دمای بدن و فشار خون آن ها شود.
 • در صورتی که افراد در ناحیه ای که قصد انجام لیزر را دارند بوتاکس یا هر گونه پر کننده پوستی را به کار برده باشند باید حداقل دو هفته صبر کنند و بعد از آن لیزر را برای رفع موهای زائد خود به کار ببرند.

مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد

مصرف آنتی بیوتیک ها چه تداخلی با لیزر دارد؟

در برخی موارد ممکن است که بیمار تحت درمان های طولانی مدت با آنتی بیوتیک قرار داشته باشد. آنتی بیوتیک ها با انجام لیزر تداخل ایجاد می کنند. دلیل این تداخل نیز این است که مصرف آنتی بیوتیک ها باعث افزایش حساسیت افراد به نور می شود.

در این حالت ها معمولاً به افرادی که قصد انجام لیزر موهای زائد را دارند، توصیه می شود که حتماً در این باره با پزشک خود مشورت کرده و در صورت ممکن دارو را متوقف کنند. همچنین در صورت بروز بیماری و مصرف آنتی بیوتیک ها به افراد توصیه می شود بعد از گذشت دوره درمان و حداقل گذشت یک هفته، لیزر را به کار ببرند.

در نهایت با توجه به مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد، اگر اکنون تصمیم به انجام لیزر برای رهایی از موهای زائد خود گرفته اید می توانید با دقت به این نکات و رعایت آن ها قبل و بعد از لیزر موهای زائد از نتیجه ای مطلوب و بی خطر بهره مند شوید.

 

Source: www.simplicitylaser.com, www.puretouchlaser.com

مقالات پوست، مو و زیبایی

بعد از لیزر بیکینی چه کنیمبعد از لیزر صورت چه باید کردتوصیه‌های بعد از لیزر موهای زائدچند ساعت بعد از لیزر دوش بگیریمدرمان تاول بعد از لیزرکاهش اثرات جانبی پس از لیزرلیزر موهای زائدمراقبت بعد از لیزر الکساندرایتمراقبت بعد از لیزر بیکینیمراقبت بعد از لیزر لک صورتمراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلیمراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائدمراقبت های لازم بعد از لیزر موهای زائدموهای زائد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *