تزریق ژل لب یا همان فیلر لب از جمله تزریق هایی است که به لب های شما حجم می‌دهد. این کار نوعی پرکنندگی پوست هم هست. مارک های مختلفی از پرکننده های لب وجود دارد، از جمله Juvederm، Restylane و Perlane.

در ادامه به صورت کامل درباره‌ی مزایا و معایب ژل لب به شما توضیحات را خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

چه کسانی مناسب تزریق ژل لب هستند؟

تزریق ژل لب یک تصمیم کاملا شخصی است و هر فردی با توجه به دلخواه خودش می‌تواند این عمل را انجام دهد. اما در کل برای تزریق ژل لب باید:

 • از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشید
 • انتظارات واقع بینانه از تزریق داشته باشید
 • عفونت فعال دهانی، از جمله آفت یا تبخال نداشته باشید

بسیاری از افرادی که از فیلر لب استفاده می‌کنند می‌خواهند اندازه لب های خود را افزایش دهند. ممکن است به دلایل زیادی بخواهید اندازه لب های خود را بزرگ کنید، چندتا از این موارد می‌تواند شامل گزینه های زیر باشد:

 • بازگرداندن اندازه قبلی لب به این دلیل که با بالا رفتن سن، لب‌های شما کوچک‌تر یا نازک‌تر می‌شوند.
 • اصلاح فرم لب های شما، چون معمولا لب های شما اندازه یا شکل های متفاوتی داشته و نامتقارن هستند.
 • صاف کردن چین و چروک. زمانی که لبخند می‌زنید یا میخندید، گاهی اوقات چین و چروک در کناره های دهان شم ایجاد می‌شود.
 • تقویت اعتماد به نفس، تزریق ژل لب می‌توانند به بهبود عزت نفس و همچنین بهبود تصویر شما از بدن خودتان مفید باشد.

چه کسانی مناسب تزریق ژل لب هستند؟

چرا ژل لب را تزریق می‌کنیم؟

همانطور که گفته شد فیلرهای لب به لب های شما حجم می‌دهند. آنها روند پیری را متوقف نمی‌کنند، اما برای به تاخیر انداختن این روند کارهایی از جمله تزریق ژل، جراحی بزرگ‌کردن لب، مانند کاشت لب یا لیفت لب کمک کننده است.

شما با گذشت زمان، ممکن است حجم لب های خود را از دست بدهید که ممکن است در نتیجه موارد زیر باشد:

 • ژنتیک
 • سیگار کشیدن
 • آسیب خورشید

ماندگاری ژل لب چقدر است؟

پرکننده های لب معمولا ۱۲ تا ۱۸ ماه دوام می آورند. با این حال، این موضوع بستگی به سن شما هم دارد و اینکه بدن شما با چه سرعتی کالری ها را به انرژی تجزیه می‌کند (متابولیسم). بدن افراد جوان تر تمایل دارد کالری را سریعتر بسوزاند، بنابراین پرکننده های لب دوام بسیار زیادی ندارند.

در طی تزریق ژل لب چه اتفاقی می‌افتد؟

 • در طول عمل، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک بی حس کننده موضعی را روی لب های شما اعمال می‌کند. بی‌حسی موضعی لب‌های شما را بی‌حس می‌کند تا دردی احساس نکنید و این روند تا حد امکان راحت باشد. کرم های بی حس کننده اغلب از بنزوکائین، لیدوکائین و تتراکائین تشکیل شده اند. حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بعد، لب های شما باید بی حس شوند.
 • سپس پزشک شما از یک سوزن نازک برای تزریق پرکننده لب به هر یا همه قسمت‌های لب‌تان، از جمله لبه‌های لب‌ها، انحنای مرکز لب بالایی و کمان‌های دهانی استفاده می‌کند (گوشه های دهان شما). شما هیچ دردی را احساس نخواهید کرد، اما ممکن است احساس نیشگون گرفتن داشته باشید.
 • پزشک ۱ میلی لیتر فیلر لب را به لب های شما تزریق می‌کند که حدود یک پنجم قاشق چای خوری است. سوزن بیشتر از ۲.۵ میلی متر در پوست شما فرو نمی‌رود پس اصلا نگران نباشید.
 • همچنین ممکن است یک کیسه یخ را روی لب های شما در طول عمل قرار دهند تا تورم و کبودی را به حداقل برساند. کل این روش ممکن است ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول بکشد.

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

پس از تکمیل این روند، پزشک ممکن است به آرامی لب های شما را ماساژ دهد تا پرکننده جذب شود. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما را تا حدودا ۱۵ دقیقه تحت نظر خواهد داشت تا مطمئن شود که هیچ عارضه جانبی از جمله سرگیجه، حالت تهوع یا خونریزی شدید را تجربه نمی‌کنید.

هنگامی که آنها تشخیص دادند که دیگر نیازی به نظارت ندارید، به شما اجازه می‌دهند مرخص شوید. خیالتان راحت باشد چون یک بی حس کننده که بالاتر هم اشاره شد شما را خسته یا گیج نمی‌کند، بنابراین می‌توانید خودتان را به خانه برسانید. با این حال، ممکن است بخواهید از یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان بخواهید که شما را همراهی کند.

لب های شما ممکن است متورم، حساس و کبود شده باشند. تورم معمولاً بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت از بین می‌رود، اما ممکن است تا یک هفته هم طول بکشد.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما نیز حدود ۲ هفته پس از عمل برای نظارت بر لب‌های شما، قرار ملاقات بعدی را تعیین می‌کند. آنها ممکن است عکس دیگری برای پرونده پزشکی شما بگیرند تا بتوانید ببینید که لب های شما قبل از عمل و بعد از بهبودی چگونه به نظر می‌رسید.

نکات زیر به بهبود لب های شما کمک می‌کنند:

 • برای کاهش التهاب، درد و تورم از کیسه یخ تا ۱۰ دقیقه استفاده کنید.
 • حداقل به مدت ۲۴ ساعت از استفاده از رژ لب، بالم لب یا هر محصول دیگری روی لب خودداری کنید.
 • از دست زدن یا به هم زدن لب های خود، از جمله بوسیدن و بالا کشیدن مایعی از نی خودداری کنید.
 • مراقب مسواک زدن دندان های خود باشید.
 • حداقل به مدت ۲۴ ساعت از ورزش خودداری کنید.

مزایای تزریق ژل لب چیست؟

فیلر لب مزایای زیادی دارد، از جمله موارد عبارتند از اینکه:

 • ژل لب و روش پرکننده لب نیز بی خطر است.
 • خطر و عوارض جانبی بسیار کمی وجود دارد.
 • انجام این کار می‌توانند عزت نفس شما را افزایش دهند.
 • برگشت پذیر هستند اگر از ظاهر خود راضی نیستید، پزشک شما می تواند آنزیمی را برای حل کردن پرکننده لب شما تزریق کند.

آیا تزریق ژل لب برای شما مضر است؟

استفاده از فیلر لب یا همان پرکننده های لب یک درمان پزشکی است. پرکننده های لب زمانی که توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با تجربه از جمله جراح پلاستیک، متخصص پوست یا جراح زیبایی انجام شوند، بسیار ایمن هستند. فقط شما نباید پرکننده های لب را از سالن زیبایی یا استخر دریافت کنید.

اگر پرکننده های لب را از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باتجربه دریافت نکنید، خطر آسیب دیدن لب های شما وجود دارد. لب های شما ممکن است به طور دائم کشیده شوند، بافت اطراف لب شما ممکن است بمیرد، پرکننده لب ممکن است سفت شود یا محل های تزریق ممکن است عفونی شوند.

آیا تزریق ژل لب درد دارد؟

ممکن است درد خفیفی را در محل های تزریق تجربه کنید. درد باید بعد از ۱۲ تا ۲۴ ساعت از بین برود.

آیا فیلر لب دائمی است؟

آیا فیلر لب دائمی است؟

پرکننده های لب دائمی نیستند. آنها به آرامی با گذشت زمان از بین می‌روند، مثلا معمولاً ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از دریافت آنها که کالملا بسته به متابولیسم شماست. ممکن است برای حفظ حجم مورد نظر خود به درمان‌های روتین لمسی نیاز داشته باشید.

آیا می‌توان در دوران بارداری ژل لب تزریق کرد؟

هیچ مطالعه ای در مورد بی‌خطر تزریق ژل لب در دوران بارداری انجام نشده است. در نتیجه، FDA استفاده از پرکننده های لب در دوران بارداری را تایید نکرده است.

زمان نقاهت چقدر است؟

پس از ۱۲ تا ۲۴ ساعت، درد شما باید برطرف شود. تورم شما باید بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت از بین برود، اما ممکن است تا ۱ هفته هم طول بکشد و جای نگرانی نیست.

اگر می‌خواهید قبل از یک رویداد بزرگ مانند عروسی لب‌هایتان پر شود، باید این عمل را حداقل دو هفته زودتر برنامه‌ریزی کنید تا مطمئن شوید که به طور کامل بهبود می‌یابید.

زمان مناسب خوردن و آشامیدن بعد از عمل کی است؟

بهتر است تا زمانی که داروی بی حسی موضعی یا تزریق بلوک عصبی از بین برود صبر کنید تا به طور تصادفی لب های خود را گاز نگیرید و باعث ایجاد مزاحمت در جریان جذب ژل نشوید. همچنین باید از خوردن غذاهایی که ممکن است باعث شوند صورت یا لب های خود را پاک کنید به مدت حداقل ۲۴ ساعت خودداری کنید.

همچنین به مدت حداقل ۲۴ ساعت از مصرف نی نوشیدنی یا سیگار کشیدن خودداری کنید. انقباض لب های شما ممکن است پرکننده لب را نیز مختل کند. همچنین باید حداقل برای همین مدت از نوشیدن الکل خودداری کنید، زیرا الکل خون شما را رقیق می‌کند که می تواند کبودی روی لب های شما را بدتر کند.

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت

یک قرار ملاقات بعدی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود ۲ هفته پس از عمل پرکننده لب خود ترتیب دهید. آنها لب های شما را معاینه می‌کنند و با هم در مورد نتایج نهایی بحث خواهید کرد. از جمله اینکه آیا حجم بیشتری می خواهید، که به پرکننده بیشتری هم نیاز است.

کلام آخر

تزریق ژل لب یک تصمیم شخصی است. اگر می‌خواهید اندازه لب‌های خود را افزایش دهید، به یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی که متخصص در پرکننده‌های لب است مراجعه کنید تا در مورد گزینه‌های خود صحبت کنید.

فیلر لب می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد، اما باید توجه داشته باشید که موقتی هستند. به طور متوسط هر ۱۲ تا ۱۸ ماه یکبار نیاز به پرکننده لب جدید دارید. در مورد سوالات و نگرانی های خود با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *