مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی روشی است که با تزریق ویتامین ها ، آنزیم ها ، هورمون ها و عصاره های گیاهی برای جوان سازی و سفت شدن پوست و همچنین از بین بردن چربی اضافی استفاده می کند.

میشل پیستور ، پزشک فرانسه ، در سال 1952 این روش را انجام داد. این روش در ابتدا برای تسکین درد مورد استفاده قرار گرفت. در سالهای پس از آن ، در ایالات متحده و سایر مناطق جهان محبوبیت زیادی کسب کرد.

امروزه از مزوتراپی برای موارد زیر استفاده می شود:

چربی هایی را در مناطقی مانند شکم ، ران ، باسن ، پاها ، بازوها و صورت را از بین می برد.

سلولیت را کاهش می دهد.

چین و چروک ها و خطوط را محو می کند.

پوست شل را محکم می کند.

آلوپسی را درمان می کند( شرایطی که باعث ریزش مو می شود).

مزوتراپی چیست؟

در این روش از سوزن های بسیار ریز استفاده می شود تا یک سری از تزریق ها به لایه میانی (مزودرم) پوست انجام شود. ایده مزوتراپی این است که موارد اساسی مانند گردش خون ضعیف و التهاب که باعث آسیب پوست می شود را اصلاح می کند.

فرمول استانداردی برای مواد تزریق شده در مزوتراپی وجود ندارد. پزشکان از راه حلهای مختلفی استفاده می کنند ، از جمله:

داروهای تجویزی مانند وازودیلاتورها و آنتی بیوتیک ها

هورمون هایی مانند کلسیتونین و تیروکسین

آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز

عصاره های گیاهی

ویتامین ها و مواد معدنی

هزینه مزوتراپی چقدر است؟

هزینه مزوتراپی بستگی به نوع معالجه شما و تعداد جلسات مورد نیاز شما دارد. از آنجا که مزوتراپی زیبایی و از نظر پزشکی ضروری نیست ، شرکتهای بیمه معمولاً هزینه را پوشش نمی دهند.

چگونه آماده شوید؟

پیش از انجام مزوتراپی با پزشک ملاقات خواهید کرد تا مشخص شود که چه انتظاری از این روش دارید. ممکن است لازم باشد یک هفته قبل از عمل از مصرف آسپرین (بافرین) و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) خودداری کنید. این داروهای تسکین دهنده درد می توانند خطر خونریزی و کبودی در هنگام مزوتراپی را افزایش دهند.

در حین ملاقات شما با پزشک چه اتفاقی می افتد؟

در طول هر جلسه ، ممکن است داروی بی حسی بر روی پوست شما اعمال شود. یک سری تزریق را با استفاده از یک سوزن کوتاه دریافت خواهید کرد. ممکن است سوزن به دستگاهی وصل شود تا بسیاری از تزریقها را به صورت ردیفی انجام دهد.

تزریق را می توان در اعماق مختلف – از 1 تا 4 میلی متر به پوست شما – بسته به اینکه در چه شرایط درمانی قرار دارید ، انجام داد. پزشک شما ممکن است سوزن را به صورت زاویه ای بر روی پوست شما قرار دهد ، یا در حین تزریق خیلی سریع زوایه را تغییر دهد. هر تزریق فقط ممکن است قطره کوچکی از محلول را در پوست شما قرار دهد.

برای به دست آوردن تأثیر مطلوب شما به چندین جلسه مزوتراپی احتیاج دارید. انتظار داشته باشید که بین 3 تا 15 بار به پزشک مراجعه کنید. در ابتدا ، هر 7 تا 10 روز تزریق را دریافت خواهید کرد. اگر پوست شما بهبود یابد ، هر دو هفته یک بار یا یک بار در ماه درمان ها انجام می شوند.

این روش چقدر مؤثر است؟

دشوار است که بگوییم آیا مزوتراپی نتیجه می دهد یا خیر ، زیرا بسیاری از مواد مختلف در درمان استفاده می شود. مطالعات کمی برای بررسی این روش انجام شده است. تحقیقاتی که در مورد مزوتراپی وجود دارد فواید زیادی برای جوان سازی پوست از طریق این روش را نشان نداده است. یک مطالعه معتبر در سال 2012 روی شش نفر که به مدت شش ماه تحت درمان قرار گرفتند هیچ پیشرفت واقعی در کاهش چین و چروک را نشان نداد. و یک مطالعه مورد بررسی در سال 2008 از 20 زن که مزوتراپی را برای کاهش وزن بدن انجام داده بودند ، كاهش در اندازه ران را نشان نداد.

مقایسه این روش با لیپوساکشن

مزوتراپی برای از بین بردن چربی ناخواسته به عنوان یک روش جایگزین غیر جراحی محسوب می شود.

لیپوساکشن به طور دائم چربی را از مناطقی مانند شکم ، ران و کمر خارج می کند. جراحان زیبایی این روش را با قرار دادن یک لوله پلاستیکی نازک از طریق برش های کوچک در پوست شما انجام می دهند و سپس چربی را با استفاده از پمپ جراحی مکش می کنند. لیپوساکشن در حالی که تحت بیهوشی هستید انجام می شود.

اگرچه لیپوساکشن در از بین بردن دائمی چربی مؤثر است ، اما بهبودی تا شش هفته طول می کشد. همچنین دارای خطراتی مانند آسیب عصبی و رگ های خونی ، ایجاد خطوط نامنظم پوست ، سوختگی و عفونت است و لیپوساکشن گران است. مزوتراپی به اندازه لیپوساکشن یک روش تهاجمی نیست. در این روش هیچ برشی وجود ندارد. در این روش هزینه بسیار پایین تر از لیپوساکشن است. با این وجود ، برای به دست آوردن نتایج مورد نظر شما ممکن است به 10 جلسه درمانی یا بیشتر نیاز داشته باشید.

هنوز مشخص نیست که مزوتراپی برای از بین بردن چربی چقدر تاثیر دارد. تحقیقات کافی برای این انجام نشده است و نتایج بسته به مکانی که مزوتراپی انجام داده اید متفاوت است.

لیپولیز یکی دیگر از روش های غیر تهاجمی است که مشابه مزوتراپی است. اصطلاحات “مزوتراپی” و “لیپولیز ” اغلب به صورت مترادف استفاده می شوند ، گرچه کمی متفاوت هستند.

در حین تزریق لیپولیز ، پزشک فسفاتیدیل کلولین و دیوکسی کلات را به لایه چربی زیر پوست تزریق می کند تا چربی را بشکند. همانند مزوتراپی ، شواهد بسیار کمی برای نشان دادن نتایج لیپولیز تزریقی وجود دارد.

انجمن جراحان پلاستیک آمریكا لیپولیز تزریقی یا مزوتراپی را برای از بین بردن چربی توصیه نمی كند. آنها می گویند تحقیقات کافی برای تأیید این اقدامات درمانی وجود ندارد.

عوارض و خطرات آن چیست؟

افرادی که مزوتراپی را انجام می دهند می گویند اگر به پزشک آموزش دیده مراجعه کنید ، خطرات حداقل است.عوارض جانبی گزارش شده عبارتند از:

حالت تهوع

دردحساسیت

ورم

خارش

قرمزی

کبودی

برآمدگی در محل تزریق

تکه های تیره پوست

عفونت

زخم ها

مزوتراپی چیست؟ریکاوری

از آنجا که مزوتراپی غیر تهاجمی است ، معمولاً هیچگونه خرابی وجود ندارد. بسیاری از افراد بلافاصله قادر به بازگشت به فعالیتهای عادی خود هستند. ممکن است دیگران به دلیل تورم و درد در محل تزریق نیاز به یک روز مرخصی داشته باشند.

در آخر

مزوتراپی یک درمان امیدوار کننده برای از بین بردن چربی های ناخواسته و کانتورینگ بدن است. با این حال ، ایمنی و اثربخشی آن هنوز تأیید نشده است. بسیاری از مطالعات انجام شده ، مزوتراپی را برای درد مورد بررسی قرار داده اند – نه برای درمان زیبایی.مزوتراپی به عنوان روشی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید نشده است ، اما بسیاری از مواد تشکیل دهنده مورد استفاده در درمان دارای تأیید FDA برای درمان سایر شرایط هستند. تا زمانی که این مواد دارای تأیید FDA باشند ، ممکن است از آنها برای مزوتراپی استفاده شود. پزشکان از هیچ فرمول استاندارد برای مزوتراپی استفاده نمی کنند. این بدان معناست که شما ممکن است روشی متفاوت از یک پزشک دیگر دریافت کنید.

اگر می خواهید مزوتراپی را امتحان کنید ، به پزشک دارای مجوز مراجعه کنید که تجربه زیادی در این روش دارد. این به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک خواهد کرد.

آیا می توان از مزوتراپی برای درمان ریزش مو استفاده کرد؟

علاوه بر درمان چین و چروک و از بین بردن چربی از مزوتراپی نیز برای درمان ریزش مو در آلوپسی استفاده می شود. این روش درمانی عصاره های طبیعی گیاهان ، ویتامین ها یا داروهایی مانند فیناستراید و مینوکسیدیل را به داخل سر تزریق می کند.

افرادی که مزوتراپی را برای درمان ریزش مو انجام می دهند ادعا می کنند:

عدم تعادل هورمونی را در اطراف فولیکول مو اصلاح می کند.

مواد مغذی را به مو تحویل می دهد.

گردش خون را بهبود می بخشد.

با این حال ، درست مانند سایر موارد استفاده از مزوتراپی ، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد برای ریزش مو موثر است.

 Source: www.healthline.com

مقالات پوست، مو و زیبایی

انواع مزوتراپیجوانسازی صورت با مزوتراپیدرمان قطعی مزوتراپی برای لک صورتعوارض مزوتراپی لاغری چیستکوکتل مزوتراپی چیستکوکتل های مزوتراپیمحلول مزوتراپی چیست؟مزایا و معایب مزوتراپیمزوتراپیمزوتراپی برای لاغری موضعیمزوتراپی برای لک صورتمزوتراپی بینی چیستمزوتراپی چیست و انواع آنمزوتراپی چیست؟مزوتراپی صورتمزوتراپی لاغری چیستمزوتراپی مو چیست؟میکرونیدلینگ و مزوتراپی چیستهزینه مزوتراپی چقدر است؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *