مزوتراپی

مزوتراپی روشی است که در آن با تزریق ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی به پوست به جوان سازی و سفت شدن پوست و همچنین از بین بردن چربی اضافی کمک می کند.

میشل پیستور، پزشک فرانسوی، در سال 1952 این روش را توسعه داد. در ابتدا از این روش برای تسکین درد استفاده می شد. در سالهای پس از آن، در ایالات متحده و سایر مناطق جهان این روش محبوبیت زیادی کسب کرد.

امروزه از مزوتراپی برای موارد زیر استفاده می شود:

چربی هایی را در مناطقی مانند معده، ران، باسن، پاها، بازوها و صورت از بین می برد.

سلولیت را کاهش می دهد.

چین و چروک ها و خطوط را محو می کند.

پوست شل را محکم می کند.

روشن کردن رنگدانه های پوستی

درمان آلوپسی، شرایطی که باعث ریزش مو می شود.

مزوتراپی چیست؟

در این روش از سوزن های بسیار ریز استفاده می شود تا یک سری از تزریق ها به لایه میانی (مزودرم) پوست انجام شود. ایده مزوتراپی این است که کمبود مواردی که باعث گردش خون ضعیف و التهاب می شود و به پوست آسیب می رساند را اصلاح می کند.

فرمول استانداردی برای مواد تزریق شده در مزوتراپی وجود ندارد. پزشکان از راه حلهای مختلفی استفاده می کنند، از جمله:

داروهای تجویزی مانند وازودیلاتورها و آنتی بیوتیک ها

هورمون هایی مانند کلسیتونین و تیروکسین

آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز

عصاره های گیاه

یویتامین ها و مواد معدنی

چگونه برای مزوتراپی آماده شوید؟

پیش از انجام مزوتراپی با پزشک ملاقات خواهید کرد تا دریابید که چه انتظاری از این روش دارید. ممکن است لازم باشد یک هفته قبل از عمل از مصرف آسپرین (بافرین) و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) خودداری کنید. این داروهای تسکین دهنده درد می توانند خطر خونریزی و کبودی در هنگام مزوتراپی را افزایش دهند.

زمان انجام مزوتراپی چه چیزی اتفاق می افتد؟

در طول هر جلسه، ممکن است داروی بی حسی بر روی پوست شما اعمال شود. یک سری تزریق را با استفاده از یک سوزن کوتاه دریافت خواهید کرد. ممکن است سوزن ها به یک دستگاه مخصوص وصل شوند تا بسیاری از تزریق ها به صورت ردیفی انجام شود.

تزریق را می توان در اعماق مختلف – از 1 تا 4 میلی متر به پوست شما – بسته به اینکه در چه شرایطی قرار دارید، انجام داد. پزشک ممکن است سوزن را با زاویه ایی روی پوست شما قرار دهد و قطره کوچکی از محلول را در پوست وارد کند. برای به دست آوردن تأثیر مطلوب شما به چندین جلسه مزوتراپی احتیاج دارید. انتظار می رود بین 3 تا 15 بار به پزشک مراجعه کنید. به طور معمول در ابتدا ، هر 7 تا 10 روز تزریق را دریافت خواهید کرد. اگر پوست شما بهبود یابد، هر دو هفته یک بار یا یک بار در ماه درمانها انجام می شوند.

این روش چقدر مؤثر است؟

کار سختی است که بگوییم روش مزوتراپی چقدر موثر است، زیرا دراین روش بسیاری از مواد و روش های درمان مختلف استفاده می شود. مطالعات کمی برای این روش انجام شده است. تحقیقاتی که در مورد مزوتراپی وجود دارد فواید زیادی برای جوان سازی پوست را نشان نداده اند. یک مطالعه معتبر در سال 2012 درباره شش نفر که شش ماه تحت درمان این روش قرار گرفتند هیچ پیشرفت واقعی در پاک شدن چین و چروک را نشان نداد. و همچنین یک مطالعه در سال 2008 از 20 زن که مزوتراپی را برای کاهش سایز در بدن انجام دادند، كاهش در اندازه ران را نشان نداد.

چگونه این روش با لیپوساکشن مقایسه می شود؟

مزوتراپی برای از بین بردن چربی های ناخواسته جایگزین لیپوساکشن محسوب می شود.

لیپوساکشن به طور دائم چربی را از مناطقی مانند معده، ران و پشت خارج می کند. جراحان زیبایی این روش را با قرار دادن یک لوله پلاستیکی نازک از طریق برش های کوچک در پوست شما انجام می دهند و سپس چربی را خارج می کنند. لیپوساکشن در حالی که تحت بیهوشی هستید انجام می شود.

اگرچه لیپوساکشن در از بین بردن دائمی چربی مؤثر است، اما بهبودی در این روش تا شش هفته طول می کشد. همچنین دارای خطراتی مانند آسیب عصبی و رگ های خونی، ایجاد خطوط نامنظم پوست، سوختگی و عفونت است. مزوتراپی به اندازه لیپوساکشن یک روش تهاجمی نیست. در این روش هیچ برشی وجود ندارد و هزینه بسیار پایین تر از لیپوساکشن است. با این وجود ، برای به دست آوردن نتایج مورد نظر شما ممکن است به 10 جلسه درمانی یا بیشتر نیاز داشته باشید.هنوز مشخص نیست که مزوتراپی برای از بین بردن چربی چقدر تاثیر دارد. زیرا هنوز تحقیق کافی برای آزمایش آن انجام نشده است، و نتایج روش های استفاده شده بسته به محلی که انجام داده اید متفاوت است.

لیپولیز تزریقی یکی دیگر از روش های غیر تهاجمی است که مشابه مزوتراپی است. اصطلاحات “مزوتراپی” و “لیپولیز تزریق” اغلب به صورت مترادف استفاده می شوند، گرچه کمی متفاوت هستند.

در حین تزریق لیپولیز، پزشک فسفاتیدیل کلولین و دئوکسی کولات را به لایه چربی زیر پوست تزریق می کند تا چربی را بشکند. مانند مزوتراپی، شواهد بسیار کمی برای نشان دادن نتایج لیپولیز تزریق وجود دارد.

انجمن جراحان پلاستیک آمریکا انجام روش های تزریق لیپولیز یا مزوتراپی برای از بین بردن چربی پیشنهاد نمی دهند. آنها می گویند تحقیقات کافی برای تأیید این اقدامات درمانی وجود ندارد.

مزوتراپی چیست؟

عوارض و خطرات مزوتراپی چیست؟

افرادی که مزوتراپی را انجام می دهند می گویند اگر به پزشک آموزش دیده این روش مراجعه کنید، خطرات حداقل است.

عوارض جانبی گزارش شده عبارتند از:

حالت تهوع

درد

حساسیت

ورم

خارش

قرمزی

کبودی

برآمدگی در محل تزریق

تکه های تیره پوست

عفونت

زخم ها

ریکاوری چیست؟

از آنجا که مزوتراپی یک روش غیر تهاجمی است، معمولاً هیچگونه خرابی برای پوست وجود ندارد. بسیاری از افراد بلافاصله قادر به بازگشت به فعالیتهای عادی خود هستند. ممکن است دیگران به دلیل تورم و درد در محل تزریق نیاز به یک روز مرخصی داشته باشند.

در آخر

مزوتراپی یک درمان امیدوار کننده برای از بین بردن چربی های ناخواسته و کانتورینگ بدن است. با این حال، ایمنی و اثربخشی آن هنوز تأیید نشده است. بسیاری از مطالعات انجام شده، مزوتراپی را برای درمان درد مورد بررسی قرار داده اند و نه برای درمان زیبایی.

مزوتراپی به عنوان روشی مطمئن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید نشده است، اما بسیاری از مواد تشکیل دهنده مورد استفاده در درمان دارای تأیید FDA برای درمان سایر شرایط هستند. تا زمانی که این مواد دارای تأیید FDA باشند، ممکن است از آنها برای مزوتراپی استفاده شود. پزشکان از هیچ فرمول استانداردی برای مزوتراپی استفاده نمی کنند. این به معنی این است که ممکن است شما روش های متفاوتی را از پزشکان متفاوت دریافت می کنید. اگر می خواهید مزوتراپی را امتحان کنید ، به پزشک دارای مجوز مراجعه کنید که تجربه زیادی در این روش دارد. این به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک خواهد کرد.

آیا می توان از مزوتراپی برای درمان ریزش مو استفاده کرد؟

علاوه بر درمان چین و چروک و از بین بردن چربی ناخواسته، از مزوتراپی نیز برای درمان ریزش مو و درمان آلوپسی نیز استفاده می شود. این درمان عصاره های طبیعی گیاهان، ویتامین ها یا داروهایی مانند فیناستراید و مینوکسیدیل را به داخل سر تزریق می کند.

افرادی که مزوتراپی را برای درمان ریزش مو انجام داده اند ادعا می کنند:

درمان مشکل عدم تعادل هورمونی را در اطراف فولیکول مو را احساس می کنند.

ورود مواد مغذی به مو را احساس می کنند.

بهبود گردش خون را متوجه می شوند.

با این حال، درست مانند سایر موارد استفاده از مزوتراپی، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد این روش برای ریزش مو موثر است.

Source: www.healthline.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *