موهای زائد در خانم ها

موهای بیش از حد یا ناخواسته که روی بدن و صورت خانم ها رشد می کند، نتیجه بیماری به نام هیرسوتیسم است. همه خانم ها موهایی روی صورت و بدن دارند ، اما موها معمولاً بسیار ریز و با رنگ روشن هستند.

موهای بیش از حد یا ناخواسته که روی صورت، بازوها، کمر یا قفسه سینه خانم رشد می کند، معمولاً درشت و تیره است. الگوی رشد هیرسوتیسم در زنان با ویرالیزاسیون همراه است. زنان مبتلا به این بیماری ویژگی هایی دارند که معمولاً با هورمون های مردانه مرتبط  است.هیرسوتیسم مانند هیپرتریکوز نیست، هیرسوتیسم  در واقع موهای زائد خانم ها در مناطقی است که به طور معمول در مردان نیز وجود دارد ، مانند صورت و پایین شکم از طرف دیگر ، هیپرتریکوز می تواند مو را در هر نقطه از بدن افزایش دهد.

 

موهای زائد در خانم ها

طبق مجله هندی DermatologyTrusted Source، هیرسوتیسم در بین 5 تا 10 درصد از خانمها وجود دارد . این مشکل ارثی است، بنابراین اگر مادر ، خواهر یا سایر اقوام خانم این مشکل را داشته باشند احتمال رشد موهای ناخواسته بیشتر است. زنان مدیترانه ، آسیای جنوبی و خاورمیانه نیز بیشتر احتمال دارد این شرایط را داشته باشند.

وجود موهای اضافی می تواند منجر به احساس خودآگاهی شود ، اما خطرناک نیست. با این حال ، عدم تعادل هورمونی که می تواند منجر به آن شود ، ممکن است سلامت خانمها را به خطر اندازد.

چرا در زنان موهای زائد یا ناخواسته رشد می کنند؟

زنان به دلیل داشتن سطح بالای آندروژن ها بیش از حد طبیعی ، از جمله تستوسترون ، موهای بدن و صورتشان بیش از حد رشد می کنند. همه زنها آندروژن تولید می کنند ، اما معمولاً سطح آنها کم است. برخی شرایط پزشکی می تواند باعث شود یک زن آندروژن بیش از حد تولید کند. این می تواند باعث رشد موی مردانه و سایر خصوصیات مردانه مانند صدای عمیق شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از دلایل عمده هیرسوتیسم است. کیست خوش خیمی که روی تخمدان ها تشکیل می شود و می تواند بر تولید هورمون تأثیر بگذارد و منجر به چرخه های نامنظم قاعدگی و کاهش باروری شود. دفتر بهداشت زنان اظهار داشت كه زنان مبتلا به PCOS معمولاً دارای آكنه متوسط ​​تا شدید و دارای اضافه وزن هستند. علائم اضافی می تواند شامل موارد زیر باشد:

خستگی

تغییرات خلق و خوی

ناباروری

درد لگن

سردرد

مشکلات خواب

اختلالات غده فوق کلیوی

اشکال دیگر عدم تعادل هورمونی که باعث رشد بیش از حد مو می شوند شامل این اختلالات غده فوق کلیوی است:

سرطان آدرنال

تومورهای آدرنال

هایپرپلازی مادرزادی آدرنال

بیماری کوشینگ

غدد فوق کلیوی ، درست در بالای کلیه های شما ، مسئول تولید هورمون هستند. افراد مبتلا به هیپرپلازی مادرزادی بدون آنزیمی که برای تولید هورمون لازم است به دنیا می آیند. افراد مبتلا به بیماری کوشینگ دارای سطح کورتیزول بالاتر از حد طبیعی هستند. کورتیزول گاهی اوقات “هورمون استرس” نامیده می شود. همه این شرایط می توانند بر نحوه تولید آندروژن بدن شما تأثیر بگذارند.

علائم اختلالات غده فوق کلیوی شامل موارد زیر است:

فشار خون بالا

ضعف استخوان و عضله

وزن اضافی در بدن

سردرد

قند خون بالا یا پایین

داروها

رشد بیش از حد موهای بدن یا صورت نیز می تواند ناشی از مصرف هر یک از داروهای زیر باشد:

مینوکسیدیل ، که برای تحریک رشد مو استفاده می شود.

استروئیدهای آنابولیک ، که تغییرات مصنوعی تستوسترون هستند.

تستوسترون ، که می تواند در صورت کمبود تستوسترون مصرف شود.

سیکلوسپورین ، یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی است که اغلب قبل از پیوند عضو استفاده می شود.

در بعضی موارد ، زنان ممکن است هیرسوتیسم ایدیوپاتیک را تجربه کنند، به این معنی که هیچ دلیل قابل تشخیص برای ایجاد هیرسوتیسم وجود ندارد. این معمولاً مزمن است و درمان آن سخت تر است.

 

موهای زائد در خانم ها

تشخیص هیرسوتیسم

پزشک شما هنگام تشخیص هیرسوتیسم ، تاریخچه پزشکی شما را دقیق بررسی خواهد کرد. در مورد مصرف دارو با پزشک خود صحبت کنید تا به آنها در تعیین علت وضعیت شما کمک کند. پزشک شما احتمالاً آزمایش خون را برای اندازه گیری سطح هورمون شما انجام می دهد. در بعضی موارد، پزشك شما ممكن است برای اطمینان از ابتلا به دیابت، آزمایش خون را نیز انجام دهد.

برای بررسی وجود تومور یا کیست ممکن است سونوگرافی یا اسکن MRI از تخمدان ها و غدد فوق کلیوی شما لازم باشد.

درمان موهای زائد یا ناخواستهمدیریت هورمون

اگر اضافه وزن دارید، پزشک احتمالاً برای کاهش رشد موهای شما کاهش وزن را پیشنهاد می کند. چاقی می تواند پردازش هورمون های بدن را تغییر دهد. حفظ وزن سالم ممکن است سطح آندروژن های شما را بدون استفاده از دارو اصلاح کند.

اگر رشد بیش از حد مو علامت PCOS یا اختلالات آدرنال باشد ممکن است شما به درمان پزشکی نیاز داشته باشید. داروهای درمانی به صورت قرص های ضد بارداری و داروهای آنتی بادی می توانند به متعادل کردن سطح هورمون شما کمک کنند.

داروهای ضد آندروژن: آندروژن های استروئیدی و آنتی بادی های غیراستروئیدی (یا خالص) می توانند گیرنده های آندروژن را مسدود کرده و تولید آندروژن را از غدد فوق کلیوی، تخمدان ها و غدد هیپوفیز کاهش دهند.

قرص های ضد بارداری ترکیبی: این قرص ها که هم استروژن دارند و هم پروژسترون دارند، ممکن است به کوچک شدن کیست کمک کنند. استروژن همچنین می تواند به کاهش موهای زائد کمک کند. این داروها معمولاً یک راه حل طولانی مدت برای هیرسوتیسم هستند. شما به احتمال زیاد بعد از سه تا شش ماه درمان دارویی بهبود پیدا خواهید کرد.

کرم

پزشک شما ممکن است کرم آمپولوریتین را برای کاهش رشد موهای صورت تجویز کند. رشد موهای صورت شما باید بعد از یکی دو ماه کند شود. عوارض جانبی آمبولوریتین شامل بثورات پوستی و تحریک پوست است.

برداشتن مو

تکنیک های ریزش مو روشی غیر پزشکی برای مدیریت موهای زائد یا ناخواسته است. اینها همان روشهای رفع مویی هستند که بسیاری از خانمها برای حذف موهای پاهای خود ، خط بیکینی و زیر بغل استفاده می کنند.

اپیلاسیون، اصلاح و ریزش مو: اگر به هیرسوتیسم مبتلا هستید، ممکن است از طرفداران اپیلاسیون، اصلاح و استفاده از depilatories (کفهای شیمیایی) باشید. اینها همه مقرون به صرفه هستند و بلافاصله قابل اجرا هستند ، اما نیاز به استفاده مداوم دارند.

لیزر موهای زائد: لیزر موهای زائد با استفاده از اشعه متمرکز نور برای آسیب به فولیکول های مو شما ایجاد می شود. فولیکول های آسیب دیده نمی توانند مو تولید کنند و موهای موجود از بین می رود. با درمان های کافی ، لیزر موهای زائد می تواند نتایج دائمی یا تقریباً دائمی را به همراه داشته باشد.

الکترولیز: الکترولیز از بین بردن موها با استفاده از جریان الکتریکی است. این روش هر فولیکول مو را به صورت جداگانه درمان می کند، بنابراین جلسات می تواند طولانی تر شود.

هم لیزر موهای زائد و هم الکترولیز می توانند گران باشند و برای رسیدن به نتایج مطلوب به چندین جلسه نیاز دارند. برخی از بیماران این روشهای درمانی را ناراحت کننده یا کمی دردناک می دانند.

در آخر درباره موهای زائد یا ناخواسته

موهای زیاد و ناخواسته بدن  یک مشکل طولانی مدت در افراد است. بیشتر زنان مبتلا به عدم تعادل هورمونی تشخیص داده شده، به خوبی به درمان پاسخ می دهند، اما اگر سطح هورمون شما دوباره تغییر کند، مو می تواند  دوباره رشد کند. این شرایط باعث می شود شما خودآگاهی داشته باشید، مشاوره و حمایت از دوستان و خانواده می تواند به شما در مقابله کمک کند.بسته به علت اصلی، لیزر موهای زائد یا الکترولیز می تواند نتایج دائمی تری نسبت به تراشیدن و اپیلاسیون فراهم کند. شرایطی که باعث هیرسوتیسم ، مانند PCOS یا اختلالات غده آدرنال می شود، ممکن است نیاز به درمان مادام العمر داشته باشد.

 Source: www.healthline.com

مقالات پوست، مو و زیبایی

آزمایش هورمونی برای موهای زائدپرولاکتین و موهای زائددرمان موهای زائد با طب سنتیرفع موهای زائد ناحیه تناسلی با موچینعلت رشد موهای زائد در زنانعلت رشد موهای زائد در زنان چیست؟علت رویش مو در ناحیه تناسلی زنانعلت موهاي زائد دور سينه زنانعلت موهاي زائد روي سينه زنانموهای زائدموهای زائد در خانم ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *