میکرونیدلینگ برای درمان آکنه

از آن جایی که آکنه ها زیاد موارد آزار دهنده ای نیستند که روند زندگی کسی را مختل کنند ممکن است زیاد در خصوص آن نگرانی وجود نداشته باشد. اما در برخی مواقع افراد با جای زخم هایی که از این آکنه ها روی پوست باقی می ماند درگیر می شوند و دغدغه رفع آن ها را دارند.

این جای زخم های ناشی از آکنه هم ممکن است در اثر آکنه های کیستیک به جای مانده و هم ممکن است در اثر تخلیه و کندن از روی پوست آکنه ها توسط فرد باقی بماند که گاهی این زخم ها حتی برای چندین سال نیز باقی می مانند.

افراد ممکن است برای مقابله با این آکنه ها و رفع جای زخم آن ها دارو های بدون نسخه زیادی را استفاده کنند که معمولا نتایج مفیدی را نیز به دنبال ندارند. یکی از روش هایی که برای رفع آکنه ها پیشنهاد می شود و می تواند نتایج بهتری را به همراه داشته باشد، استفاده از میکرونیدلینگ برای درمان آکنه است.

میکرونیدلینگ برای درمان آکنه

در این مقاله به تفصیل در خصوص استفاده از میکرونیدلینگ برای درمان آکنه و نحوه انجام آن صحبت می کنیم.

آیا می توان از میکرونیدلینگ برای درمان آکنه استفاده کرد؟

بسیاری از افراد روش های متعددی را برای درمان آکنه های صورتشان و به خصوص جای زخم ناشی از این آکنه ها که برای مدتی نیز باقی می مانند استفاده کرده اند. اما در بسیاری از این موارد، روش ها تاثیر آنچنانی نداشته و بی فایده بوده اند.

روش میکرونیدلینگ روش جدیدی است که در آن از سوزن های مخصوصی استفاده می شود و هدف آن نیز درمان آکنه است. این روش توسط یک متخصص پوست انجام می شود. هدف از میکرونیدلینگ علاوه بر درمان آکنه، درمان دیگر مشکلات پوستی از جمله رفع چین و چروک ها و به صورت کلی مراقبت از پوست به شمار می رود.

مطالعات بالینی که در خصوص استفاده از میکرونیدلینگ برای درمان آکنه صورت گرفته است نتایج مثبتی را نشان می دهد. از این رو می توان این روش را در دسته روش های درمانی برای زیبایی صورت دسته بندی کرد.

میزان اثر بخشی میکرونیدلینگ برای درمان زخم های آکنه

همان طور که از نام این روش مشخص است، میکرونیدلینگ سوزن های ریزی است که در پوست افراد وارد شده و سوراخ های کوچکی را در پوست ایجاد می کند. این سوراخ ها در واقع زخم های ریزی روی پوست می باشند، که در طول دوره ای که پوست برای بهبود این التهاب ها و زخم های جزیی تلاش می کند، کلاژن سازی نیز افزایش می یابد.

تئوری که در خصوص نحوه اثر میکرونیدلینگ وجود دارد این است که با این روش و افزایش میزان کلاژن سازی آن در پوست، این کلاژن های جدید منجر به شفاف شدن  و صاف تر شدن پوست صورت می شوند. به این ترتیب میکرونیدلینگ باعث از بین رفتن خطوط ریز و چین و چروک ها شده و جای زخم ها را نیز پر می کند.

میکرونیدلینگ برای چه مواردی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد:

با توجه به خاصیتی که روش میکرونیدلینگ دارد و عملکرد آن، این روش می تواند برای منظور های متعددی از جمله موارد زیر مورد استفاده قرار بگیرد:

  • برای درمان جای زخم های پوستی
  • برای درمان لکه ها و جای جوش ها روی صورت
  • درمان زخم هایی که بر اثر جراحی به جای مانده اند
  • برای درمان آسیب هایی که بر اثر تابش نور آفتاب به پوست وارد شده
  • ضخیم شدن و سخت شدن پوست
  • برای پر کردن و پوشاندن منافذ بزرگ صورت
  • در مواردی نیز برای درمان ریزش مو

بر اساس داده های آکادمی انجمن پوست و موی آمریکا، میکرونیدلینگ روشی است که بیش ترین کارایی را برای آکنه های کهنه ای دارد که مدتی از ظهور آن ها گذشته است اما گسترش و رشد چندانی نداشته اند. این روش می تواند در درمان این گروه از آکنه ها نتیجه بهتری را به دنبال داشته باشد.

اثر کاربردی میکرونیدلینگ برای درمان زخم های کهنه ای که از آکنه ها و بر اثر برداشتن آن ها به وجود آمده اند به اثر القایی کلاژن مربوط می شود. چرا که در زمانی که جوش را تخلیه کرده و زخم بر جای گذاشته اید، از پیش در آن منطقه کلاژن جدید ایجاد کرده اید.

در برخی از بررسی ها همچنین مشخص شده است که در زمانی که از روش میکرونیدلینگ برای درمان آکنه و جای زخم های آن استفاده می کنید، در صورتی که همزمان از ترکیبات درمانی حاوی ویتامین C یا RPR نیز استفاده کنید می توانید نتیجه بهتری را دریافت کنید.

مزیت استفاده از روش میکرونیدلینگ

برخلاف سایر روش های ترمیم کننده و اصلاح کننده پوستی، که جز روش های تقریبا تهاجمی محسوب می شوند، مانند لیزر درمانی، میکرونیدلینگ برای رنگدانه های تیره پوستی خطری ندارد و تداخلی ایجاد نمی کند. از این رو برای پوست هایی با رنگ تیره تر روش ایمن و کم خطر تر است.

دلیل این ویژگی این است که در این روش به لایه های بیرونی پوست آسیبی وارد نمی شود و لایه های بیرونی پوست از بین نمی روند. علاوه بر این، میکرونیدلینگ روش مناسب و بی خطری برای پوست های نازک و بسیار حساس در نظر گرفته می شود.

میکرونیدلینگ برای درمان آکنه

عوارض ناشی از استفاده روش میکرونیدلینگ برای درمان زخم های آکنه

در مراحل اولیه انجام میکرونیدلینگ عوارض جانبی محدودی را شاهد هستیم. این عوارض جزیی شامل مواردی مانند قرمزی، کبودی و التهاب پوست می شوند. با این حال این عوارض طبیعی اند و معمولا با گذشت چند روز بهبود یافته و از بین می روند.

نکته مهمی که در چند روز اول استفاده از میکرونیدلینگ اهمیت دارد تا بدین وسیله از بروز یکسری عوارض ناخواسته جلوگیری کنیم، قرار نگرفتن در معرض مستقیم نور خورشید است. در صورتی که نیاز به بیرون رفتن و در معرض خورشید قرار گرفتن داشتید، استفاده از محصولات مراقبتی پوستی را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

موارد دیگری که رعایت آن ها ضرورت دارد شامل مواردی چون پرهیز از ورزش کردن، استفاده از لایه بردارهای پوستی و محصولات پوستی بر پایه الکل می باشند که عدم رعایت آن ها می تواند بروز عوارض جانبی را تشدید کرده و علائم را بدتر کنند.

توجه داشته باشید که در موارد محدودی ممکن است در اثر وارد شدن سوزن های میکرونیدلینگ در پوست تان، آکنه های کوچکی نیز ایجاد شوند. به هیچ عنوان این آکنه ها را دستکاری نکنید و از تخلیه و فشردن این آکنه ها خودداری کنید.

مواردی نیز وجود دارد که می تواند مانعی برای استفاده از این روش برای درمان آکنه ها باشد. در مواردی که فرد باردار است و یا این که اخیرا پرتودرمانی را پشت سر گذاشته است، انجام میکرونیدلینگ برای او توصیه نمی شود.

هزینه های مرتبط با میکرونیدلینگ برای درمان آکنه

با توجه به این که میکرونیدلینگ روشی مبتنی بر زیبایی است و توسط متخصصین زیبایی انجام می شود، در زیر مجموعه عمل های درمانی قرار نمی گیرد و از این رو بیمه به آن تعلق نمی گیرد. به صورت کلی اما برآورد هزینه های میکرونیدلینگ بسته به شرایط مختلف دارد.

به صورت کلی هزینه ها بر اساس نوع پزشکی که انتخاب می کنید و دستمزدی که او دریافت می کند، منطقه جغرافیایی که در آن جا زندگی می کنید و میزان و درجه ی مورد نیاز درمان مطابق شرایط پوست متفاوت است.

در نهایت بر اساس مطالبی که در بالا به آن اشاره شد، میکرونیدلینگ می تواند گزینه درمانی مناسبی برای درمان آکنه و جای زخم های آن محسوب شود. روشی با خطر کم تر و نتیجه ای مفید تر که توسط متخصصین پوست برای شما انجام می شود.

Source: www.healthline.com

مقالات پوست، مو و زیبایی

از بین بردن جای جوش با میکرونیدلینگتاثیر میکرونیدلینگ بر جوشتاثیرمیکرونیدلینگ برای رفع جای جوشچند جلسه میکرونیدلینگ برای جای جوشدرمان آکنهدرمان آکنه با میکرونیدلینگدرمان اثرات آکنهدرمان اثرات آکنه با روش میکرونیدلینگرفع جای جوش با میکرونیدلینگکلاژن‌سازی با میکرونیدلینگمیکرونیدلینگمیکرونیدلینگ برای جوش خوبهمیکرونیدلینگ برای جوش صورتمیکرونیدلینگ برای درمان آکنهمیکرونیدلینگ جوش زیر پوستیمیکرونیدلینگ جوش فعالمیکرونیدلینگ صورتواقعیت میکرونیدلینگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *