همه چیزهایی که شما باید در مورد بوتاکس بدانید!

بوتاکس از نظر پزشکی برای معالجه برخی از شرایط عضلانی و از نظر زیبایی برای از بین بردن چین و چروک ها با فلج کردن موقت عضلات استفاده می شود. این ماده از یک نوروتوکسین به نام سم بوتولینوم ساخته شده است که توسط باکتری Clostridium botulinum تولید می شود.

اگرچه بوتاکس تهیه شده از سم قدرتمندی است اما در صورت استفاده صحیح ، دارای چندین کاربرد است.

همه چیزهایی که شما باید در مورد بوتاکس بدانید!

در این مقاله ، نحوه کارکرد آن و آنچه بوتاکس برای آن استفاده می شود را توضیح خواهیم داد و در مورد عوارض و خطرات جانبی صحبت خواهیم کرد.

حقایق واضح در مورد بوتاکس:

بوتاکس محبوب ترین روش درمانی بدون جراحی است. بیش از 6 میلیون درمان بوتاکس هر ساله انجام می شود.

بوتاکس یک نوروتوکسین است که از Clostridium botulinum ، باکتری موجود در محیط طبیعی که اکثرا غیرفعال و غیر سمی است ساخته می شود.

از بوتاکس برای پاک کردن خطوط ریز و چین و چروک با فلج کردن عضلات زیرین استفاده می شود.

افراد همچنین از بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد ، میگرن ، اختلالات عضلانی و برخی از اختلالات مثانه و روده استفاده می کنند.

بوتولیسم ، بیماری ناشی از سم بوتولینوم ، می تواند باعث نارسایی تنفسی و مرگبار شود.

بوتاکس چیست؟

کلستریدیوم بوتولینوم ، باکتری که از آن ماده بوتاکس گرفته می شود ، در بسیاری از مناطق طبیعی از جمله خاک ، دریاچه ها و جنگل ها یافت می شود.

این باکتری همچنین در دستگاه روده پستانداران و ماهی ها و در آبشش و اندام خرچنگ ها و سایر صدف ها یافت می شود.

چنین مواردی که به طور طبیعی وجود دارد ، بی ضرر هستند. مشکلات فقط زمانی بوجود می آیند که اسپورها به سلولهای رویشی تبدیل شوند و جمعیت سلولی افزایش یابد.نوروتوکسین ها سیستم عصبی را هدف قرار می دهند و باعث اختلال در فرآیند های سیگنالینگ که به سلول های عصبی امکان برقراری ارتباط موثر را می دهند می شوند.

درمان

در غلظت های بالا ، سم بوتولینوم می تواند منجر به بوتولیسم ، یک بیماری شدید و خطرناک برای زندگی شود. بوتولیسم ، بدون درمان ، ممکن است منجر به نارسایی تنفسی و مرگ شود.

استفاده از بوتاکس یک روش درمانی به اثبات رسیده است. این روش یک پروتئین درمانی معتبر و مطمئن است.

بوتاکس را می توان در غلظت های بسیار اندک به انسان تزریق کرد. این روش با جلوگیری از رسیدن سیگنال به سلول های عصبی عضلات ، باعث فلج شدن عضلات آن قسمت شده و به درمان کمک می کند.

برای اینکه عضلات منقبض شوند ، اعصاب یک پیام رسان شیمیایی ، استیل کولین (یک انتقال دهنده عصبی) را در محلی که اعصاب با سلول های ماهیچه ای ملاقات می کند ، آزاد می کنند. استیل کولین به گیرنده های سلول های عضلانی متصل شده و باعث انقباض می شود.

بوتاکس مانع از انتشار استیل کولین می شود و از انقباض سلول های ماهیچه ای جلوگیری می کند. بوتاکس باعث کاهش انقباض عضلات غیرطبیعی می شود و باعث می شود عضلات سفت تر شوند.

کاربرد

بوتاکس به طور عمده به عنوان درمانی برای کاهش ظاهر چین و چروک صورت و خطوط ریز استفاده می شود.

فراتر از کاربردهای زیبایی شناختی ، بوتاکس برای معالجه انواع شرایط پزشکی از جمله درمان مشکلات چشم ، میگرن ، تعریق بیش از حد و مشکلات مثانه استفاده می شود.

بوتاکس در حال حاضر برای معالجه بیش از 20 بیماری مختلف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. بررسی کاربردهای بیشتر آن در حال انجام است.

بوتاکس در حال حاضر برای برنامه های درمانی زیر تأیید است:

بلفارواسپاسم (اسپاسم پلک ها) (اسپاسم شدید عضلات گردن و شانه)

میگرن مزمن

هایپرهیدروز شدید زیر بغل (تعریق بیش از حد)

استرابیسموس

اسپاسم اندام فوقانی پس از سکته مغزی

بیش فعال بودن عضله مثانه – بی اختیاری ادرار

اسپاسم خونریزی

خطوط اخم بین ابروها

خطوط کانتال

سم بوتولینوم همچنین برای درمان مشکلات زیر استفاده می شود:

مشکلاتی در گلو که بلع را دشوار می کند.

شکاف مقعد و آنیسموس (اختلال عملکرد اسفنکتر مقعد)

سیالوره (تولید بیش از حد بزاق)

رینیت آلرژیک (تب یونجه)

عملکرد اسفنکتر ادی (باعث درد شکم)

فلج مغزی

انقباض شدید فک ، صورت و یا زبان

دیستونی حنجره (انقباض نیرو از تارهای صوتی)

همه چیزهایی که شما باید در مورد بوتاکس بدانید!روش درمان

بوتاکس با تزریق مستقیم به بافت عصبی عضلانی انجام می شود. 24-72 ساعت طول می کشد تا بوتاکس اثر بگذارد. در شرایط بسیار نادر ، 5 روز ممکن است طول بکشد تا اثر کامل این روش مشخص شود.

بوتاکس نباید در زنان باردار یا شیرده و یا افرادی که واکنش آلرژیک قبلی به دارو یا هر یک از مواد تشکیل دهنده آن نشان داده اند ، استفاده شود.

خطرات و عوارض جانبی

تزریق بوتاکس به طور کلی دردی ندارد و قابل تحمل است و عوارض جانبی کمی دارد. در موارد نادر ، ممکن است در فرد یک واکنش ملایم و گذرا و غیرمعمول نسبت به دارو ایجاد شود.حدود 1 درصد افرادی که تزریق سم بوتولینوم نوع A را دریافت می کنند ، آنتی بادی هایی را برای سم ایجاد می کنند که درمان های بعدی را بی اثر می کند.

همراه با اثرات در نظر گرفته شده ، سم بوتولینوم ممکن است اثرات ناخواسته ای ایجاد کند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد خفیف ، ورم موضعی (تجمع مایع) و قرمزی پوست در محل تزریق.

سردرد

Malaise – معمولاً احساس ناخوشایندي نداريد.

حالت تهوع ملایم

ضعف / فلج ناخواسته موقت عضلات مجاور.

افتادگی موقت ابروها

ضعف پلک پایین (عضله کنترل کننده حرکت چشم).

دیسفاژی – بلعیدن مشکل

ضعف گردن

بیماری آنفلوانزا

پلکسیوپاتی بازویی – شرایطی که بر اعصاب طرفین گردن و قفسه سینه تأثیر می گذارد.

اختلال عملکرد کیسه صفرا

دیپلمیا (دید دوگانه)

خون ریزی

تاری دید

کاهش بینایی

دهان خشک

خستگی

کهیر

جوش

خس خس سینه

ورم

محبوبیت استفاده از بوتاکس در بین مردم همچنان رو به افزایش است و روش های استفاده از بوتاکس با حداقل تهاجمی زیبایی نوع A از سال 2000 به  میزان 700 درصد افزایش یافته و در سال 2013 به 6.3 میلیون نفر رسیده است.

Source: www.medicalnewstoday.com

مقالات پوست، مو و زیبایی

آیا بوتاکس درد داردانواع بوتاکسبوتاکسبوتاکس پیشانیبوتاکس چیست؟بوتاکس لبتزریق بوتاکسجوانسازی پوستعوارض بوتاکس چیست ؟عوارض بوتاکس در دراز مدتعوارض تکرار بوتاکسقیمت بوتاکسقیمت بوتاکس صورت چقدر استماندگاری بوتاکس پیشانیمراقبتهای بعد از تزریق بوتاکسنظرات مردم در مورد بوتاکسهمه چیز درباره بوتاکسهمه چیزهایی که شما باید در مورد بوتاکس بدانید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *