کاهش تعریق

علل تعریق بیش از حد:

مکانیزم تعریق ناخواسته عمل می کند. این مکانیزم در حالی که سعی در حفظ دمای بدن دارد سبب تعریق می شود. حدود 2 یا 4 میلیون غده عرق در بدن انسان وجود دارد. در واقع، این تعداد در زنان کمی بالاتر است. اما عرق کردن بیشتر مشکل مردان است. به غیر از حفظ دمای بدن ممکن است دلایل دیگری برای عرق کردن وجود داشته باشد. وقتی می ترسیم یا بیش از حد هیجان زده می شویم نیز مکانیزم عرق فعال می شود. اما اگر هوا بیش از حد گرم نیست و هیچ شرایطی وجود ندارد که سبب عرق کردن شود و اگر به طور مداوم عرق می کنید ممکن است برخی از بیماری هایی که باید از آن آگاهی داشته باشید وجود داشته باشد. اگر با این وضعیت بسیار ناراحت هستید، باید به یک متخصص مراجعه کنید.

کاهش تعریقچگونه عرق می کنیم؟

عرق کردن چند مزایا برای بدن ما دارد. به عنوان مثال، با عرق کردن سیستم گردش خون بهتر کار می کند. از سوی دیگر، دمای بدن را متعادل می کند و پوست را مرطوب نگه می دارد. در این رابطه عرق کردن ،هم مفید و هم عملکرد طبیعی بدن است. دمای بدن توسط مغز تنظیم می شود. برخی از سیگنال های مرکز مغز از طریق عرق کردن توسط سیستم عصبی  به غدد عرق منتقل می شوند و بنابراین ما عرق می کنیم. با توجه به گرمای خارجی، فعالیت های بدنی و تنش، گردش خون ما شتاب می گیرد و غدد عرق شروع به کار می کنند. در واقع، هر کس بین نیم لیتر تا یک لیتر در روز عرق می کند.

تفاوت بین تعریق طبیعی و بیش از حد:

عرق کردن بدن به دلیل فعالیت های جسمانی، آب و هوای گرم، سیگار، قهوه، الکل و لباس های مصنوعی یک وضعیت سالم است. در این موارد، قسمت های خاصی از بدن مانند زیر بغل  عرق می کند. اما عرق کردن بیش از حد در هر شرایط یک مشکل است. به عنوان مثال، زمانی که هیچ دلیلی وجود ندارد، دست ها، صورت یا حتی زیربغل عرق می کند. اگر این اتفاق بیش از حد رخ می دهد ، ممکن است لازم باشد که علل احتمالی را بررسی کنید. اگر عرق کردن در سن پایین تر از 25 سالگی شروع شده، اگر در هفته 1یا 2 بار بیش از حد عرق می کنید، اگر معمولا هنگامی که بیدار می شوید عرق می کنید و این باعث کاهش کیفیت زندگی شما می شود، ممکن است  مشکل تعریق بیش از حد داشته باشید.

کاهش تعریقتغذیه و تعریق:

مهم ترین دلیل بیماری های امروز، تغذیه نامنظم است. به طور خاص، پرخوری و اضافه وزن یکی از مهم ترین علل عرق کردن است. با این حال، مصرف الکل و سیگار نیز سبب تعریق می شود. مصرف بیش از حد قهوه نیز می تواند عرق کردن را افزایش دهد. البته، مشکل مواد مخدر که موجب ناراحتی سلامتی می شود، نیز باعث عرق کردن می شود. علاوه بر این، اگر از ادویه بیش از حد در غذا استفاده کنید، ممکن است تعریق بیشتری داشته باشید.

بیماری هایی که سبب تعریق می شوند:

مهم ترين علت مشکل تعریق بيش از حد ، اختلالات هورمونی است. مهم ترین آنها پرکاری تیروئید است. اگر همراه با عرق کردن لرزش دست، عصبانیت  و کاهش وزن دارید می توانید تیروئید خود را آزمایش کنید. زیادی هورمون رشد و یا عملکرد غیرطبیعی آدرنالین همچنین ممکن است باعث تعریق بیش از حد شود. شما می توانید برای تمام این هورمون ها به یک کلینیک مراجعه  و کنترل های لازم را انجام دهید. این بیماری ها به غیر از عرق کردن سبب مشکلات دیگری نیز می شوند. بنابراین، شما باید اقدامات احتیاطی انجام دهید و روند درمان را شروع کنید.

سایر بیماری هایی که سبب تعریق می شوند:

اختلالات ریه می تواند موجب تعریق شود. مشکلات تنفسی باعث تعریق بیش از حد غدد عرق بدن می شود. Tuberculosis، تب و عفونت ها همچنین در میان بیماری هایی هستند که سبب تعریق می شود. اگر فرزندان شما بیش از حد عرق می کنند، قطعا باید آزمایش ویتامین C و D  انجام دهند. بیماری های قلبی، برخی از بیماری های سرطانی و بعضی از داروها نیز می تواند موجب تعریق شود. عرق کردن در زنان در دوران بارداری و به خصوص در دوران یائسگی رخ می دهد.

آیا درمانی برای تعریق بیش از حد وجود دارد؟

درمان تعریق بیش از حد بسته به اینکه عرق کردن منطقه ای است یا نه و علل آن متفاوت است. اول از همه باید یک تحقیق دقیق درباره بیمار و آزمایش های لازم انجام شود.  قد و وزن و شاخص بدن باید در نظر گرفته شود. معاینه عصبی باید با جزئیات انجام شود. آزمایش خون همچنین از جمله مواردی است که باید انجام شود. پس از این آزمایش ها، اگر ناراحتی های زمینه ای وجود داشته باشد، تحت درمان قرار می گیرد. اما اگر چنین بیماری وجود نداشته باشد، باید سایر روش های درمان را جستجو کرد. درمان های مختلف می تواند علاوه بر درمان های پزشکی و جراحی برای عرق کردن بیش از حد انجام شود.

 درمان بوتاکس برای عرق کردن:

درمان بوتاکس می تواند برای تعریق بیش از حد دست و پا و یا زیر بغل مورد استفاده قرار گیرد. قبل از بوتاکس لازم است دقیقا مشخص کنید که برای کدام قسمت انجام می شود. برای تعیین این باید آزمایش نشاسته ید انجام شود. سپس در قسمت هایی که عرق می کند انتهای عصبی که باعث تحریک غده عرق می شوند مسدود می شود. این درمان مؤثر است.

Source: www.bilgeustam.com

مقالات پوست، مو و زیبایی

تعریق بیش از حد و درمان آندرمان دائمی عرق زیر بغلدرمان عرق كردن صورتراه‌های کاهش تعریق و پیروزی بر بوی بد عرقشیوه های کاهش تعریق بدنعلت تعریق زیاد درسروصورتعلت تعریق زیاد سرعلت عرق پیشانی در مردانعلل تعریق بیش از حدکاهش تعریقکاهش تعریق بدن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *